banner51

Maden Müzesi'nde Sona Gelindi

Zonguldak’ta, kömür üretiminde kullanılan araç ve gereçlerin sergilenmesinin yanında, madencilik tarihinin anlatılacağı maden müzesinde sona gelindi. Müzenin mayıs ayında tamamlanarak bu yıl içinde açılması planlanıyor.

Maden Müzesi'nde Sona Gelindi
 
Baştarla Mahallesi’ndeki Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait Eğitim Ocağı’nın yanında inşa edilen Zonguldak Maden Müzesi binası 2011’de tamamlanarak 9 Temmuz 2012’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teslim edildi. Kentin en önemli üretim kaynağı taşkömürü madenciliğinin, hayatın her alanda izleri görülen kültürünü kalıcılaştırması amaçlanan Zonguldak Maden Müzesi’de sona gelindi. Bedeli 4 milyon 578 bin lira olan projeye göre 3 kattan oluşan binanın zemin ve üst katlarında dijital simülasyonlar, harita, resim, canlandırma film gibi araçlarla madencilik tarihi anlatılırken, ara katta ise kömür üretiminde kullanılan fener, kazma, baret gibi madencilik objeleri sergilenecek. Şu anda iç dekorasyon çalışmaları süren müzeye gelen ziyaretçiler, kömür üretimiyle ilgili geçmişten bugüne yaşanan sürece şahit olacak.
 
Maden Müzesi Danışmanı Ekrem Murat Zaman, Zonguldak Maden Müzesi’nin Türkiye’nin ilk maden müzesi olma özelliğini taşıdığını söyledi. Zaman, mayıs ayında tamamlanacak müzenin bu yıl içinde ziyarete açılmasının planlandığını belirtti. Zaman, müzede göçük gibi iş kazalarında ocaklardan çıkarılan malzemeler ile geçmişte üretimde kullanılan tahta kürek, balta, kazma, kömür taşımada kullanılan eski tip küfe, emniyet lambası gibi araçların da müzede sergilenceğini kaydetti. Müzenin tüm ziyaretçilere açık olacağına işaret eden Zaman, şöyle konuştu:
 
"Ziyaretçilerin yanı sıra öğrenciler de gezebilecek. Böylece, madenci çocukları babalarının, yakınlarının çalıştığı maden ocağını görmüş olacaklar. Müzede 1800’lü yıllardan günümüze kadar madenciliğin tarihsel gelişimi anlatılacak. Maden işçisinin çalışma koşulları görülecek. Yeraltından kömürün yerüstüne çıkarılıp lavuarda yıkanması gösterilecek. Yeraltındaki çalışma koşullarını filmle de olsa görebilecekler. 160 yıllık emek tarihini, kültürümüzü yansıtmaktır amacımız."
 
 
Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2015, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER