banner51

Maden İşçilerine Çipli Takip

Rize’nin Çayeli İlçesi Madenli Beldesi’nde yer alan ve Türkiye’nin en büyük bakır madeni olan Çayeli Bakır İşletmeleri’nde madencilerle birlikte bir gün geçiren fotoğraf sanatçısı Memiş Ali Yazıcı iş güvenliğini fotoğrafladı.

Maden İşçilerine Çipli Takip
 
Türkiye’nin en büyük yeraltı metal madeni olan ve Kanadalı İnmet Minnig Corporation (INMET) firması tarafından işletilen Çayeli Bakır İşletmeleri’ne inen fotoğraf sanatçısı Memiş Ali Yazıcı, madencilerle bir gün geçirdi. Madencilerin çalışma şartları ve iş güvenliği ile sığınma ve cevher çıkarma istasyonlarını fotoğraflayan Yazıcı, işçilerin hangi koşullarda çalıştığını görüntüledi. 
 
1994 yılında üretime başlayan Çayeli Bakır İşletmelerinde göçük, yangın ve diğer acil durumlarda madencilerin sığınabileceği 10 sığınma istasyonu bulunuyor. Sürekli hava bağlantısının olduğu sığınma istasyonları, en kötü koşullarda 16 kişiye 36 saat boyunca kendi kendine yetecek enerji, havalandırma ve barınma imkanı sağlayabiliyor. İşçilerin riskli bölgelere girişini engellemek amacıyla galerilerde cevher çekimi uzaktan kumandalı iş makineleri ile yapılıyor. Yerüstünde ve yeraltında meydana gelebilecek acil durumlara müdahale etmek amacıyla 70 kişiden oluşan maden kurtarma ekibi de hazır bekliyor.
 
İŞÇİLERE ÇİPLİ TAKİP
 
Türkiye’de madenlerde ilk kez uygulanan yöntemle yer altına inen işçilere takılan elektronik çip sistemi sayesinde bulundukları yer takip ediliyor. Bu uygulama ile olası göçük anında yaşanabilecek mahsur kalma olaylarında sinyal gönderen çip yardımıyla madencilerin yerleri kolayca belirlenebilecek.
Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2014, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER