banner51

Maden Faciasında 24'üncü Gün

Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde maden faciasında mahsur kalan 18 işçiden 10’unun cansız bedenlerinin çıkartılmasının ardından, kalan 8 işçinin kurtarılması için çalışmalar sürüyor. Facianın 24’üncü gününde, çalışmaların yoğunlaştırıldığı 70 metre uzunluğundaki 1’ncı Baş aşağı bölümünde ise 14 metre ilerleme katedildiği öğrenildi.

Maden Faciasında 24'üncü Gün
Ermenek İlçesi’ne bağlı Pamuklu Köyü Cenne Mevkii’nde Has Şekerler Madencilik Şirketi’ne ait linyit ocağında 28 Ekim Salı günü saat 12.15 sıralarında işçilerin öğle molası sırasında eski kullanılmayan ocakta biriken su bastı. Baskın sonucu 34 işçiden 18’i mahsur kaldı. AFAD eşliğinde yapılan kurtarma çalışmalarında 6 Kasım günü Kerim Haznedar ve İsa Gözbaşı’nın cansız bedenlerine ulaşıldı. 2 işçinin cenazeleri Aşağı Çağlar Köyü’ne defnedildi.
 
2 işçinin cesetlerinin çıkartılmasının ardından Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 8 kişi gözaltına alındı. Aralarında Has Şekerler Madencilik şirketi sahibi Saffet Uyar ve maden ruhsatı sahibi Ermenek Cenne Linyit Kömür Şirketi’nin sahibi Abdullah Özbey’in de bulunduğu 5 kişi ’Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek’ suçundan tutuklandı, 2 kadın mühendis ve 1 iş güvenlik uzmanı olmak üzere 3 kişi adli kontrol kararıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
 
Kurtarma çalışmaları kapsamında 17 Kasım günü 2, 18 Kasım günü de sabaha karşıda 6 işçinin daha cansız bedenlerine ulaşıldı. Mahsur kaldıkları maden ocağından cenazeleri çıkartılan işçiler Bahri Üzer, Hüsnü Çolak ve Osman Çoksöyler Aşağı Çağlar Köyü’nde, Hüseyin Çolak Güneyyurt Beldesi’nde, İsmail Gürses Gökçekent ve Uğur İlhan Göremeli Köyü’nde, Tezcan Gökçe ve Mehmet Tokat da Kazancı Beldesi’nde dün son yolculuğuna uğurlandı.
 
Madende mahsur kalan 18 işçiden 10’unun cansız bedenlerinin çıkartılmasının ardından şef Recep Çiloğlu ile birlikte işçiler Ali Haznedar, Kamil Yaman, Hüseyin Gültekin, Mehmet Baha, Mehmet Özcan, Hasan Tuncer ve Ömer Cansu’nun kurtarılması için çalışmalar sürdürüyor.
 
Çalışmaların yoğunlaştığı 70 metre uzunluğundaki 1’ncı Baş aşağı bölümünde ise 14 metre ilerleme katedildiği öğrenildi. 1939 metrelik maden ocağının yüzde 78’in de arama çalışmaların yapıldığı ve geriye 426 metrelik arama yapılacak alanın bulunduğu belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2014, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER