Liseli Aylin, Tedavisi İçin Gata'ya Yatırıldı

Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde yaşayan ve doğuştan olan rahatsızlığı nedeniyle 8 kez anjiyo olan, 3 kez by- pass ameliyatı geçirip, kalp kapakçığı takılan lise ikinci sınıf öğrencisi 15 yaşındaki Aylin Kütükçü, CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar ve Kuşadası Belediye Başkanı CHP’li Özer Kayalı’nın girişimleriyle tedavisi için Ankara’daki Gülhane Askeri Tıp Akademisi’ne (GATA) yatırıldı. Anne Sebahat Altınok ve kızının yol parası da belediye tarafından karşılandı.

Liseli Aylin, Tedavisi İçin Gata'ya Yatırıldı
Antalya’da, kalbinde 4 delik ve kalp kaçakçıkları olmadan 6 aylık dünyaya gelen Aylin Kütükçü, doktorların çabalarıyla bugüne kadar yaşadı. 15 yıllık yaşamı boyunca İstanbul Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 8 kez anjiyo olan, 3 kez by- pass ameliyatı geçiren Aylin’e kalp kaçakçığı takıldı. Ağabeyi ve kardeşiyle birlikte 7 yıl önce babasından boşanan annesiyle yaşayan genç kızın, bugüne kadar tedavileri maddi durumlarının iyi olmaması nedeniyle arkadaşlarının yardımıyla düzenlenen kampanyalardan toplanan paralarla yaptırılabildi. Okuldan kalan zamanlarında aşırı efor sarfetmesi ve çok fazla hareket etmesine izin verilmediği için günlerini evde kitap okuyup, televizyon seyrederek geçirmek zorunda kalan Aylin Kütükçü’den her ay düzenli olarak kontrole gelmesi istendi.
 
Bu sırada biriken kira borçları nedeniyle evden çıkartılmalarıyla Altınok ve çocukları bir yıkım daha yaşadı. Üç çocuğuyla ortada kalan anne Sebahat Altınok’a, Aylin’in bir öğretmeni sahip çıktı. Altınok ve çocuklarını geçen ay Aydın’ın Kuşadası İlçesi’ndeki bir yakının boş duran evine yerleştirdi. Yeni evsahibi, kızının tedavisi tamamlanıncaya kadar Altınok’tan herhangi bir kira talebinde de bulunmadı. Genç kızın kaydı da Kuşadası Anadolu Meslek ve Kız Meslek Lisesi’ne alındı. Ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki kontrollerine bir yıl gidemeyen Kütükçü’nün rahatsızlığı daha da arttı. Kuşadası Devlet Hastanesi’ndeki kontrollerinde doktorlar İstanbul’daki hastaneye götürülüp, tedavisine orada devam edilmesinin daha uygun olacağını ailesine bildirdi. Ancak Sebahat Altınok, "Bin liraya ihtiyacımız var. Zor durumdayız. Tedavi ve seyahat için param yok. Babamın 300 liralık emekli maaşını alıyorum. Ayrıca evde ördüğüm el işlerini satarak üç çocuğumun geçimini sağlıyorum. Başka da bir gelirim yok. Kızım 18 yaşından küçük olduğu için tedavilerinin büyük kısmı devlet tarafından karşılanıyor. Yetkililerden ve hayırseverlerden yardım bekliyoruz" dedi.
 
Altınok’un bu durumunun ulusal basında yer almasının ardından, CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar ve Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, harekete geçti. Genç kız tedavisi için Ankara’daki Gülhane Askeri Tıp Akademisi’ne gönderildi. Aylin Kütükçü ile ile annesi Sebahat Altınok’un ulaşım giderleri Kuşadası belediyesi tarafından karşılandı.
Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2015, 18:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER