Lider Aliyev

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in başkanlığını yaptığı Yeni Azerbaycan Partisi (YAP), çıkış anketleri sonuçlarına göre Aliyev’in yüzde 83 oyla liderliği elde etmesi sonrası galibiyet kutlamalarına şimdiden başladı. Parti, merkez binası karşısında bulunan parkta konser düzenledi.

Lider Aliyev

YAP merkez binası karşısında bulunan parkta düzenlenen konserde ses sanatçıları sahne aldı. Kutlamalarda açıklama yapan YAP Genel Sekreteri Ali Ahmedov, "Azerbaycan’da Cumhurbaşkanlığı seçimleri düzenlendi. Bizim partinin Başkanı İlham Aliyev yeniden seçildi. Azerbaycan daha da gelişecek ve Azerbaycan’la Türkiye’nin kardeşlik ilişkileri daha da güçlenecek. Azerbaycan ve Türkiye sıkı bir yumruk gibi birleşecek. Azerbaycan önümüzdeki yıllarda İlham Aliyev’le ileriye giderek gelişecek ve yükselecektir” dedi.

Seçimlerde Azerbaycan’da bin 400’den fazla gözlemcinin olduğunu belirten Ahmedov, "Bütün bunlar Azerbaycan’a olan ilginin sonucudur. Tabii ki bütün bunlar Azerbaycan’ın gelişmesinin ifadesidir. Azerbaycan dünyaya artık başka bir ülke gibi görünüyor. Yeni bir ülke gibi, hızlı gelişen bir ülke gibi kendini gösteriyor. Dünyada Azerbaycan’a bir Türk devleti olarak değer vermeleri bizi sevindiriyor” diye konuştu.
 
Bugün yapılan seçimlerin çıkış anketleri sonuçlarına göre İlham Aliyev yüzde 83 oyla liderliği elde etti. Merkezi Seçim Kurulu, seçimlere katılım oranını yüzde 70 üzerinde olarak açıkladı.
 
Bu yıl Azerbaycan’da yapılan 7. cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 10 aday yarıştı. Bunlar; iktidardaki Yeni Azerbaycan Partisi Başkanı ve mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bütün Azerbaycan Halk Cephesi Partisi Başkanı Gudret Hesenguliyev, Demokratik Kuvvetlerin Ulusal Konseyi’nin ortak adayı Cemil Hesenli, Adalet Partisi Başkanı İlyas İsmayılov, Çağdaş Müsavat Partisi Başkanı Hafız Hacıyev, Ümit Partisi Başkanı İgbal Ağazade, Azerbaycan Demokrat Partisi Başkanı Serdar Celaloğlu, Azerbaycan Sosyal Demokrat Partisi Başkanı Araz Alizade, Milli Uyanış Hareketi Partisi Başkanı Ferec Guliyev ve bağımsız aday Zahid Oruç oldu.
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2013, 21:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER