Lastik Bot Battı: 1 Ölü, 1 Kayıp

Aydın’ın Didim İlçesi açıklarında alabora olan lastik bottaki 13 kaçak göçmenden 1’i yaşamını yitirken, 11’i kurtarıldı. Ölen erkek kaçak göçmenin, eşinin de kayıp olduğu bildirildi. Kurtarılan kaçak göçmenler arasında çiftin iki çocuğunun da olduğu belirtildi.

Lastik Bot Battı: 1 Ölü, 1 Kayıp
Dün saat 23.00 sıralarında Didim’den yasa dışı yollarla Yunanistan’ın Sisam Adası’na geçmeye çalışan Suriyeli kaçak göçmenleri taşıyan lastik bot Manastır Koyu yakınlarında alabora oldu. Bottaki 13 kaçak göçmenden 1’i yüzerek Manastır Koyu’na çıkarken, 2’si çocuk 10 kişi de Didim Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı ekiplerince sudan çıkartıldı. 53 yaşında olduğu belirtilen bir erkeğin ise cesedine ulaşıldı. Karaya çıkartılarak cenaze aracıyla Didim Devlet Hastanesi’ne getirilen Suriyeli’nin cesedi, burada savcının incelemesinin ardından morga kaldırıldı. Yaşamını yitiren Suriyeli kaçak göçmenin eşinin ise kayıp olduğu, kurtarılan 2 çocuğun ise bu çiftin olduğu kaydedildi.
 
Kurtarılan 11 kaçak göçmen, Didim Sahil Güvenlik Komutanlığı’na götürüldü. Didim Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Servisi ekipleri tarafından kaçak göçmenlere Sosyal Market’e vatandaşlar tarafından bağışlanan kıyafetlerle yardımda bulundu.
 
İLÇEYE ALINMIYORLAR
 
Öte yandan, Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri de ilçenin girişlerinde uygulama noktası oluşturarak, özel araç veya otobüslerle gelen göçmenleri ilçeye almayarak, geldikleri araçlarla geri çevirdi. Araç sürücüleri de Genel Bilgi Taraması (GBT) uygulamasından geçirildi. Uygulamaların süreceği ve ilçedeki otellerde kalan yabancı uyruklu göçmenlerin de buralardan alınarak, toplama merkezlerine gönderilecekleri bildirildi.
 
Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER