'Laik Ve Bilimsel Eğitim' Yürüyüşü

Eskieşhir’de Eğitim-Sen ile Birleşik Haziran Hareketi üyeleri, ’laik ve bilimsel eğitim’ için yürüdü.

'Laik Ve Bilimsel Eğitim' Yürüyüşü
Göztepe Mahallesi’ndeki Battalgazi Ortaokulu önünde toplanan Birleşik Hareketi üyesi yaklaşık 100 kişi, ’ Zorunlu din dersine, okulların imam hatipleştirilmesine hayır. Laik ve bilimsel eğitim’ yazılı pankart açıp yürüyüşe geçti. Ali Çetinkaya Caddesi’ndeki parka kadar yürüyen grup adına konuşmayı Ender Pervane yaptı. Pervane, "Biz çocuklarımızı okula hurafeler öğrensinler, körpe beyinleri korkularla çarpılsın diye, ortaçağ tezgahlarından geçsinler diye göndermiyoruz. Bilimsel düşünmeyi, sorgulamayı, araştırmayı, aydınlanmanın kazanımlarını deneyerek öğrensinler diye okula gönderiyoruz. Ama AKP iktidarı, yolsuzlukların üzerini örtmek için, ülkenin akarsularının, ormanlarının, dağının taşının sermayeye peşkeş çekilmesine duyulan öfkeyi hafifletmek için, on binlerce işçinin canının yitirilmesinin sorumluluğundan kaçmak için eğitimi dinselleştirmeyi istiyor" dedi.
 
500 KİŞİ YÜRÜDÜ
 
Yapılan konuşmaların ardından grup kent merkezine gelerek Eğitim- Sen tarafından İl Sağlık Müdürlüğü önünde başlayan yürüyüşe katıldı. Eğitim Sen’in organize ettiği yürüyüşe yaklaşık 500 kişi katıldı. Kalabalık ’Laik eğitim, demokratik yaşam için grevdeyiz’ ve ’Zorunlu din dersi istemiyoruz’ yazılı pankart açıp Hamamyolu Caddesi’ndeki Saatli Park’a doğru yürüyüşe geçti.
 
Yürüyüş sonunda basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Şube Başkanı Serkan Demir, "12 Eylül darbeci zihniyetinin günümüzdeki temsilcisi olan AKP iktidarı farkı din, mezhep ve kimlikleri yok sayarak toplumu kutuplaştırmaktadır. Bilim düşmanı politika ve uygulamalar geçtiğimiz 12 yıl içinde tarihte hiç olmadığı kadar artmıştır. Biz laik ve bilimsel bir eğitim almak ve demokratik bir yaşam istiyoruz" diye konuştu.
 
Basın açıklamasının ardından kalabalık çeşitli sloganlar attıktan sonra dağıldı.
 
 
Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2015, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER