Kuva-Yı Milliye Ve Cumhuriyet Anıtı Parıldıyor

Manisa Büyükşehir Belediyesi, elektrik borcunu ödeyip tekrar aydınlatılmasını sağladığı, 65 metre yüksekliğindeki Türkiye’nin en yüksek anıtı olan Kuva-yı Milliye ve Cumhuriyet Anıtı’na şimdi de ay yıldızlık Türk bayrağı ve ledli ışıklandırma ile yepyeni bir görünüm kazandırdı. Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Cengiz Ergün, anıtta yer alan ay- yıldızın kente giriş ve çıkışta rahatlıkla görülebildiğini söyledi.

Kuva-Yı Milliye Ve Cumhuriyet Anıtı Parıldıyor
Büyükşehir yasasıyla birlikte İl Özel İdaresi’nin kapanmasının ardından, Organize Sanayi bölgesi çıkışında yer alan Kuva-yı Milliye ve Cumhuriyet Anıtı’nın 16 bin liralık borcu nedeniyle elektrikleri kesildi. Borcu ödeyen Büyükşehir Belediyesi, anıtın alt bölümü kırmızıya boyayıp, üzerine beyaz ay yıldız yerleştirerek Türk Bayrağı görünümüne büründürdü, led ışıklarla aydınlatılması yapıldı. Anıt bu haliyle yepyeni bir görünüm kazandı. Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen çalışmaların vatandaşların da beğenisini topladığı belirtildi.
 
’BORÇ BİZE AİT OLMAMASINA RAĞMEN ÖDEDİK’
 
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün konuyla ilgili şunları söyledi:
 
"Manisa’nın Büyükşehir olmasının ardından İl Özel İdaresi’nin kapanmasıyla anıtın 6 aylık elektrik borcu birikmişti. Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak bu borcu bize ait olmamasına rağmen ödeyerek yeni aydınlatma noktasında proje hazırlamamızın sonrasında aydınlatma çalışmamızı tamamladık. Ardından anıtta sıradan bir aydınlatma olmasını istemediğimizden şanlı Türk bayrağımızın sembolü, kırmızı ışıklandırma üzerine LED’li beyaz ay-yıldızı ekleyerek yepyeni bir görünüm kazandırdık. Son yapılan çalışmalarda eklenen ay yıldız, şehre hem girişte hem de çıkışta vatandaşlarımız tarafından görülebilecek."
 
65 METRELİK ANIT
 
Manisa Büyükşehir Belediyesi’nce kırmızı ışıklandırma üzerine LED’li beyaz ay-yıldız ekleyerek yepyeni bir görünüm kazandırılan anıtın yapımına kentin eski Valisi Muzaffer Ecemiş döneminde 2003 yılında başlandı. Heykeltıraş Tankut Öktem tarafından yapılan anıt 65 metre yüksekliğindeki anıta, Manisa Efesi ile elinde zeytin dalı tutan çağdaş Türk Kadını heykeli vinçler yardımıyla yerleştirildi. Bu heykellerin üst tarafında ise Atatürk maskı yer aldı. Kuvay-ı Milliye ve Cumhuriyet Anıtı’nı ülkenin en yüksek anıtı olarak kayıtlara geçti.
 
 
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2015, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER