Kuşuluların Belediye İnadı

Yerel Yönetimler Yasası kapsamında nüfusu 2 binin altına düştüğü için belde statüsünü kaybederek köye dönüşen ve bunu protesto için birkaç seçimdir sandığa gitmeyen Kütahya’nın Simav İlçesi’ne bağlı Kuşu’daki seçmenler, gözünü Ankara 10’uncu İdare Mahkemesi’ne çevirdi.

Kuşuluların Belediye İnadı
Yerel Yönetimler Yasası kapsamında, 2011 yılındaki nüfusu 2 binin altına düştüğü için belediye statüsünü kaybederek köye dönüşen Kuşu’da vatandaşlar, bu kararı protesto amacıyla 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde sandığa gitmedi. 31 Mart sabahına muhtarsız uyanan Kuşu Köyü’ne Simav Kaymakamı İbrahim Süha Karaboran tarafından Kuşu Ortaokulu Müdürü Feridun Aktay muhtar olarak atandı. Ancak bu atama, 2013 Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2 bin 158 nüfuslu Kuşu Köyü halkını tatmin etmedi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla geçen 1 Haziran’da, 1502 seçmenin bulunduğu Kuşu’da muhtarlık seçimleri yeniden yapıldı. Ancak, "Muhtar değil, belediye başkanımızı seçmek istiyoruz" diyen Kuşulular, yine sandığa gitmedi. Sandıktan tek oy bile çıkmadı. Bunun üzerine Simav Kaymakamı İbrahim Süha Karaboran, ikinci kez sandığı boykot eden Kuşu Köyü’ne Feridun Aktay’ı bu defa tarih belirlemeden tekrar muhtar vekili olarak atadı. Geçen 10 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde de oy kullanmayan Kuşulular’ın belediyeliğin geri verilmemesi halinde önümüzdeki 2015 Genel Seçim’inde de sandığa gitmeyeceği belirtildi.
 
’KARARI UMUTLA BEKLİYORUZ’
 
Kuşuluların 62 yıllık belediyeliklerinin ellerinden alınmasını içlerine sindiremediğini söyleyen Muhtar Feridun Aktay, "Simav 19 Mayıs 2011’de 5.9’luk depremle sarsıldı. Çok sayıda bina ağır ve orta hasar gördü. Vatandaşlar panik içinde ikamet ettikleri yerleri geçici bir süreliğine terk etti. Daha sonra ise tekrar ikamet ettikleri yerlere döndü. Şimdi nüfus 2 binin üzerine çıkınca vatandaşlar haksız yere ellerinden alındığını düşündükleri belde belediye hakkının tekrar geri verilmesini istiyor. 30 Mart yerel seçimleri, 1 Haziran da tekrarlanan muhtarlık seçimi ile 10 Ağustos 2014’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanılmadı. Şimdi hukuk alanında verilen mücadelenin lehlerine sonuçlanacağına inanıyorlar. Zira Ankara 10’uncu İdare Mahkemesi Kuşu’nun köye dönüştürülmesini eşitlik ilkesine aykırı bulduğu için dosyayı bir süre önce Anayasa Mahkemesi’ne göndermişti. Anayasa Mahkemesi’nin 15 Şubat 2015 tarihindeki oturumunda dosyayı usul yönünden Ankara 10’uncu İdare Mahkemesi’ne iade etmesi umutları artırdı. Kuşu halkı sevinçli ve kararı umutla bekliyor. Ben şöyle bir izlenim ediniyorum. Şayet karar 7 Haziran’daki milletvekilliği seçimleri öncesine yetişirse seçmen sandığa gidecek. Yetişmez ise sandığı yine boykot edecek. Kararın olumsuz çıkması halinde ise vatandaşlar yine sandığa gitmeme eğilimi gösterecek" dedi.
Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2015, 12:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER