Kuşların Manyas'ta Cennet Molası

Balıkesir’in Manyas İlçesi’nde bulunan Kuş Cenneti, soğuk nedeniyle Kuzey Avrupa Ülkelerinden Afrika’ya göç eden binlerce pelikan ve flamingoya ev sahipliği yapıyor. Kuşların görsel şöleni hayvanseverler tarafından Manyas Kuş Cenneti’nde bulunan kuleden ve kapalı devre televizyon sistemi ile izleniyor.

Kuşların Manyas'ta Cennet Molası
 
Manyas Kuş Cenneti sonbaharla birlikte yeniden hareketlendi. Geçtiğimiz aylarda göç yolunda mola veren ve kuluçkaya yatan gri balıkçıl, kaşıkçı, yaban ördeği, arı kuşu, kukumav, karabatak, atmaca, şahin, çeltikçi, saka ve peçeli baykuşlara ev sahipliği yapan Manyas Kuş Cenneti, bu kuşları uğurladıktan sonra bu kez de soğuk nedeniyle Kuzey Avrupa Ülkelerinden Afrika’ya göç eden binlerce pelikan ve flamingoyu ağırlıyor. Pelikan ve flamingoların Manyas Kuş Cenneti’ndeki görsel şovu hayvanseverlerin ilgisini çekiyor. Manyas Kuş Cenneti’ndeki gözlem kulelerine çıkan hayvanseverler, gölde avlanan kuşların hareketlerini fotoğraf ve kamera görüntüleri alarak izliyorlar. Göç zamanı her yıl Manyas’a geldiğini söyleyen Hüseyin Karaca, havaların yağmurlu ve soğuk olduğu günlerde kuşların görsel şovunu kapalı devre televizyon sisteminden de seyrettiklerini söyledi.
 
Ramsar Sözleşmesi kapsamında A sınıfı diploması ile ödüllendirilen Manyas Kuş Cenneti her yıl 260 türden 3 milyon göçmen kuşa ev sahipliği yapıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2014, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER