Kuşadası'nda Kruvaziyer Bayramı

Aydın’ın Kuşadası İlçesi’ne bu sabah, toplam 6 kruvaziyer gemisi ile 15 bin 350 yolcu giriş yaptı.

Kuşadası'nda Kruvaziyer Bayramı
İki bayram sonrası Kuşadası’ndaki esnaf, kruvaziyer bayramı yaşıyor. Bugün sabah saatlerinde Ege Ports Limanı’na yanaşan 6 gemi ile yaklaşık 15 bin 350 yabancı turist Kuşadası’na günübirlik giriş yaptı. Yolcuların bir kısmı sabah Efes turuna katılmak üzere tur otobüsleri ile limandan ayrıldı. Gemilerde kalan yolcular da şehir merkezine yöneldi.
 
Seaburn Legend, Ryndam, Azamara Quest, Norwegian Jade, Europa 2, Serenade of the Seas isimli gemilerle gelen çoğunluğu ABD’li turistlerin haricinde Alman, Fransız, İngiliz ve Japonlar, ilçeye günübirlik giriş yaptı. Tur operatörlerinden Seasog acentesi yetkilisi Mert Kafavoğlu, sezonun sonuna yaklaşırken yoğunlaşan trafik sebebi ile hem acentaların hem de esnafın mutlu olduğunu belirterek, "Kuşadası ülkemizin kruvaziyer sektöründe en önemli limanlarından biri. Özellikle Eylül ve Ekim aylarında artan trafiğimiz yolcu profili açısından da en üst seviyeye çıkıyor" dedi.
 
Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Akdoğan ise Kuşadası’nda 2014 sezonunun ilk 9 ayında toplam 395 gemi ve 530 bin yolcu ile sezonun son çeyreğine girildiğini ifade etti. Gerek konaklama gerekse günübirlik turist sayısının geçen yıla oranla arttığını kaydeden Akdoğan, "Sezon sonunda istatistiksel olarak daha net rakamlara ulaşacağız. Ancak her zaman belirttiğimiz üzere Kuşadası Limanı ülkemizin hatta Akdeniz’in en önemli kruvaziyer limanıdır. Liman işletmecisi firmamız ise bugün ülkemizin yurt dışına açılan en önemli liman işletmecisidir. Ancak hala şehrimizin çözülmesi gereken kentleşme sorunu turizmin gelişmesindeki en büyük engeldir" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2014, 17:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER