Kuş Cennetine Borularla Su Getirilecek

Kars’ın Arpaçay İlçesinde kuruyan Kuyucuk Kuş Cennetinin hayat bulması için 42 kilometre uzaklıktan borularla kaynak suyu getirilecek.

Kuş Cennetine Borularla Su Getirilecek
 
Arpaçay İlçesinde bulunan Kuyucuk Kuş Cenneti gerekli önlemlerin alınmaması, gölü besleyen suların bilinçsiz kullanılması ve kuraklığın etkisiyle tamamen kurudu. Adeta bataklığa dönen Kuyucuk Kuş Cennetinde gerekli önlemlerin alımaması halinde 232 kuş türünün kaybolması üzerine, Devlet Su İşleri (DSİ) çalışma başlattı. Geçen yıl Kuyucuk Kuş Cennetinin su sıkıntısını gidermek için 3 kilometre uzaklıktan geçen Kars Çayından yılda 1 milyon metreküp su aktarılması planlandı. Ancak Kars Çayının suyu kolibasili (koliform bakteri) çıkınca bu projeden vazgeçildi. Bunun üzerine Kuyucuk Kuş Cennetine, Akyaka ilçesinde bulunan ve Kuş Cennetine 42 kilometre uzaklıkta olan İbiş Köyünden borularla kaynak suyu getirilmesine karar verildi.
 
İl Özel İdaresi Plan Proje yetkilisi Abdurrahman Güvercin, Kuyucuk Kuş Cennetinde zemin etüdü yaparak en kısa zamanda çalışmaya başlayacaklarını bildirdi. Doğal kaynak suyuyla hem Kuyucuk Kuş Cennetine, hem de yakınında bulunan 10 köyün yaylasına su vereceklerini söyleyen Abdurrahman Güvercin, "Köylerin yaylalarına su verince hayvanlar artık gölün suyunu kullanmayacak. Hayvanlar artık göle girmeyecek. Böylece kuş cenneti de kurumayacak. Bu yılın sonunda projeyi tamamlayıp bin bir çeşit kuş türünün tekrar Kuyucak’a gelmesini sağlayacağız"diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2015, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER