banner9

Kuş Cenneti'nde Yangın Tehditi

Samsun'da bulunan, Türkiye’nin en önemli sulak alanların uluslararası Ramsar sözleşmesi kapsamında korunan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde son 3 yılda 7 aynı noktada çıkan sazlık alan yangınında 62 hektar alan zarar gördü. Orman Su İşleri 11’inci Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, "Yangınların kasıtlı çıkarıldığı kanaatindeyiz. Ancak kime ne gibi yarar sağlayacağını anlamakta güçlük çekiyoruz" dedi.

Kuş Cenneti'nde Yangın Tehditi
Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde avcıların sazlıkları ateşe vererek balıkların kaçış noktasına serdikleri ağda avcılık yapılmasının tespit edilmesi ardından bölgedeki yaban hayatının korunması konusu yeniden kamuoyunun gündemine geldi. 19 Mayıs, Bafra ve Alaçam İlçesi sınırlarında bulunan 56 bin hektar alana sahip Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde 2013-15 yıllarında 7 ayrı noktada çıkan sazlık alan yangınında 62 hektar alan zarar gördü. Ramsar sözleşmesi kapsamında korunan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde yaban hayatının korunması ve güvenliği için uygulanan tedbirlerin artırıldığı belirtildi.
 
Orman Su İşleri 11’inci Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin irili ufaklı çok sayıda gölü, sazlık alanları, ender subasar çayırları, 12 bin hektarı bulan sulak alanları ve barındırdığı canlı türleri ile Türkiye’nin önemli doğal sistemlerinden biri olduğunu belirterek, şöyle dedi:
 
"Kızılırmak Deltası’nda bugüne kadar Türkiye’de gözlemlenen 484 kuş türünün 352 türü gözlemlenmiştir. Bunlardan yaklaşık 140 türün bu alanda ürediği tespit edilmiştir. Yangınların kasıtlı çıkarıldığı kanaatindeyiz. Ancak, kime ne gibi yarar sağlayacağını anlamakta güçlük çekiyoruz. Kızılırmak deltasında yangınlar genel olarak Eylül-Aralık aylarında çıkmaktadır. Bu mevsimler kuş ürüme mevsimi olmadığından yaban hayatı çok fazla etkilenmemektedir. Ancak yaban hayatı besin zinciri halkasına oldukça zarar vermektedir."
 
Kılınçer, Orman Su İşleri 11’inci Bölge Müdürlüğü’nün ilgili birim ekipleri tarafından 24 saat esasına göre av koruma kontrol ve denetim çalışmalarının aralıksız yürütüldüğü belirterek şöyle konuştu:
 
"İl şube müdürlüklerimiz ve bölge müdürlüğü koruma ekipleri birbirlerine zaman zaman destek vermekte olup, sıkı bir işbirliği içinde çalışmalar yürütülmektedir. Yapılan bu koruma kontrol çalışmalarına jandarma teşkilatı, fahri av müfettişleri, avcı dernek başkan ve üyeleri de aktif olarak katılmaktadırlar. Yangınları kontrol altına almak ve bu vakaların olmaması için ekiplerimiz devamlı teyakkuz halindedirler. Ayrıca Samsun Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatlarıyla jandarma kuvvetleri ve zabıta ekiplerimizde kontrol ve denetimlerde bulunmaktadırlar."
 
Kızılırmak Deltası’nda bu vakaların görülebileceği ve kaçak avın önüne geçilebilmesi için alana tam donanımlı gece görüşü de alabilecek kamera sistemi kurulduğunu bildiren Kılınçer, "Yangınlar kasıtlı çıkarıldıysa bu doğa katilleri er geç belirlenerek gerekli yasal işlemler yapılacaktır. vatandaşlarımızdan av ve yaban hayatına sahip çıkmalarını, kurallı avcılık yapmalarını ve kaçak ava geçit vermemelerini istiyorum. Yaptıkları bildirimlerin anında değerlendirileceğinden emin olmalarını istiyorum" dedi.
 
Samsun Doğayı Koruma Derneği Başkanı Mustafa Eyüpoğlu da Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin, Samsun ve Türkiye için çok büyük öneme sahip olduğunu belirterek, "Bu bölge gözbebeğimiz. Yangınlar doğal yaşama zarar veriyor. Gerek görülürse bölgedeki avcı vatandaşlarımızla görüşüp sorunun ortadan kaldırılması için gerekli çalışmaları yapacağız. Ortak akılla hareket etmeliyiz. İnsanların ihtiyaçlarının giderilmesi için doğa yeterince tahrip oldu zaten. Elimizde kalan bu gibi değerli alanların korunması şart. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ndeki doğal yaşama zarar verecek her türlü tehdit ile ilgili gerekli önlemlerin mutlaka alınması gerekiyor" dedi.
 
İrili ufaklı 20 gölün bulunduğu Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin, 21 bin 700 hektarlık bölümü sulak alan, 5 bin 174 hektarlık kısmı Yaban Hayatı Geliştirme alanı ve uluslararası Ramsar sözleşmesi kapsamında korunuyor. Alanın, barındırdığı kuş sayısı bakımından dünya ekolojisi açısından büyük öneme sahip durumda olduğu kaydedildi.
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2015, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER