Kursiyerlerin Yılbaşı Sofrası

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin ’Yılbaşı Yemekleri’ kursuna katılan kursiyer kadılara renkli biberle tavuk sarma yapımı öğretildi.

Kursiyerlerin Yılbaşı Sofrası
 
Büyükşehir Belediyesi Sanat Meslek Eğitim Kursları (ESMEK) Mutfak Stüdyosu’nda düzenlenen yılbaşı yemekleri kursuna 12 kişi katıldı. Tamamı kadın olan kursiyerlere aşçı Onur Karaçam tarafından yılbaşı için renkli biberle tavuk sarma, bal kabağı çorbası, ekşi elmalı roka salatası, ıspanak sufle, kuru meyveli iç pilav ile volkanik tatlı yapımı uygulamalı olarak gösterildi.
 
ESMEK Mutfak Stüdyosu’nda görevli aşçı Onur Karacam yılbaşında küçük aileler için tavuk, kalabalık aliler için de hindi yapılmasını önerdi. Karaçam şunları söyledi:
 
"Yılbaşında küçük aileler için tavuk, kalabalık geniş aileler için fırında hindi ve hindi dolması daha ideal olur. Yılbaşı akşamında ana yemeklere sürekli yüklenip ertesi gün mide rahatsızlığı çekmememiz için garnitür olarak daha hafif şeylerin kullanılması gerekiyor. Kursiyerlerle birlikte tavuk sarma yaptık. Bunu yaparken öncelikle dikkat etmemiz gereken konu tavuğun kemiklerini derisini yırtmadan çıkarmamız. Kemikleri çıkardıktan sonra incelterek tıpkı yaprak sarma gibi sarmamız gerekiyor. Bugün renkli biberlerle bir sarma yaptık. Sarmamızı dağılmaması için önce streç filme daha sonra alüminyum folyoya sarıp 180 derece fırında yaklaşık olarak yaklaşık olarak 2 saat pişirdik. Pişme işlemi tamamlandıktan sonra streçini ve folyosu çıkartıp kızartmak için üzerine tereyağı ve bal sürdük. Yaklaşık 10 dakika kızardı ve hazır hale geldi."
 
Bir gün süreli kursa katılan kadınlar, kursta öğrendikleriyle evlerinde yılbaşı sofrasını hazırlayacaklarını söyledi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2015, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER