'Kürdistan Forması' Davası Ertelendi

Van’ın Erciş İlçesi’nde üzerinde Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin bayrağı ile sarı, kırmızı ve yeşil renklerin bulunduğu tişörtü giyen ve tişörtü satan mağaza sahibi hakkında ’örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla açılan davanın ikinci duruşması, Erciş Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

'Kürdistan Forması' Davası Ertelendi
 
Duruşmaya tutuksuz yargılanan tişörtü giyen Sedat Matur, tişörtü satan mağaza sahibi Yüksel Deryal ve avukatları Esra Akgün katıldı. Avukat Esra Akgün, yaklaşık 2 saat süren duruşmada yaptığı savunmada tişört giyerek örgüt propagandası yapılmadığını söyledi. Avukat Akgün şöyle dedi:
 
"Federal Kürdistan bayrağının örgüt propagandası olmadığını, Türkiye’nin Başbakanı Sayın Davutoğlu’nun bu bayrak altında Federe Kürdistan Bölgesi yetkilileri ile bir araya geldiği fotoğrafları da delil olarak sunduk. Böyle bir davanın açılması Türkiye yargısı açısından son derece vahim bir durumdur. Ayrıca bu durum hukukumuza aykırı olmakla birlikte devletler arası hukuka da aykırıdır. Çünkü Irak anayasası tarafından tanınmış ve güvence altına alınmış, uluslararası hukukta da meşruiyeti kabul görmüş bir ülkenin Federal yapısına saygı duyulmuyor ve Federal Bölgenin resmi bayrağı ’terör örgütü propagandası’ suçlamasına konu ediliyor."
 
Duruşma dosyanın yeniden incelenmesi ve eksik belgelerin tamamlanması için 17 Mart 2015’e ertelendi.
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2015, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER