banner51

'Kürdistan' Bayrağı Kampanyası Başlattılar

Diyarbakır’da kuruluş dilekçesini verip tabelasını asan Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği, sosyal medya üzerinden balkonlara Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin de kullandığı ’Kürdistan’ bayrağı asılması için kampanya başlattığını açıkladı. 

'Kürdistan' Bayrağı Kampanyası Başlattılar
Diyarbakır’da Türkiye Kürdistan Demokrat Parti (TKDP) ile Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği tarafından asılan ’Kürdistan’ bayrakları polis tarafından kaldırıldı. Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği ise, çatıya çıkan polisler tarafından kaldırılan büyük bayrak yerine bu kez bürolarının bütün pencerelerine 6 ’Kürdistan’ bayrağı astı. 
 
Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği tarafından yapılan açıklamada, devletleşmenin ulus olmaktan kaynaklı doğal hakları olduğu ileri sürülerek, astıkları ’Kürdistan’ bayrağının da bağımsızlıklarının sembolü olduğu dile getirildi. Dernek tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:
 
"Biz Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği olarak, siyaset sahnesine çıktığımız ilk günden bu güne dek bağımsızlık istemiyle hareket ettik ve hiçbir zaman Kürdistan bayrağı omuzlarımızdan inmedi. Bizden, derneğimizin balkonundaki Kürdistan bayrağını kaldırmamızı istediler. Ama böyle bir istemi kabul etmemiz elbette mümkün değildir. Bunun üzerine polisler dün sabah erken saatlerde, dernekte hiçbir arkadaşımızın bulunmadığı bir vakit, çatıya çıkarak, bizim bilgimiz dışında balkondaki bayrağı indirmişler. Biz de buna karşılık olarak, kaldırılan bir bayrağın yerine altı tane yeni bayrak astık. Çağrımız tüm Kürt halkına. Kürdistan bayrağına yapılan bu kirli saldırı karşısında sessiz kalmayın. İsteğimiz odur ki, herkes evinin balkonunda, penceresinde Kürdistan bayrağı dalgalandırsın. Bayrağı olmayanlar derneklerimizden bayrak temin edebilir."
 
Derneğin örgütlenme sorumlusu Roger Çağer ise ’Kürdistan’ bayrağı kampanyasını polise tepki olarak başlattıklarını belirterek, "Kürdistan bayrağının kanun dışı ve bizden habersiz olarak kaldırılmasına tepki olarak bütün Kürtleri bu bayrağa sahiplenmeye çağırdık. Biz bir ulusuz ve bu topraklar üzerinde bir geçmişimiz var. Kürdistan’ın bağımsızlığını isteyen bir hareketiz. Tüm halkımızın bu bayrağa sahip çıkmasını istiyoruz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2014, 15:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER