Kurban Satışları Besicileri Memnun Etmedi

Çanakkale’de Kurban Bayramı için kurulan hayvan pazarı, beklenen ilgiyi görmedi. 250- 400 TL’den değişen fiyatlarda satışa sunulan kurbanlıkların çoğu henüz satılmadı.

Kurban Satışları Besicileri Memnun Etmedi
 
Çanakkale Belediyesi bu yıl da kurban pazarı ve kurban kesim alanını, İsmetpaşa Mahallesi Metin Oktay Caddesi’ndeki eski beton santrali mevkiinde oluşturdu. Çok sayıda besici de günler öncesinden pazardaki yerini aldı. Ancak, kurbanlık satışı  besicinin beklediği gibi gerçekleşmedi. Fiyatların geçtiğimiz yıl ile aynı olmasına rağmen koyun, keçi ve kuzu gibi küçükbaş hayvanlarda bekledikleri satışı yapamadıklarını dile getiren besiciler, Kurban Bayramı’nın ilk gününde hayal kırıklığı ile karşılaştı.
 
Ezine İlçesi’nden kurban pazarına 150 koyun getirdiğini kaydeden Halil Ahmet, ancak 10’unun satılabildiğini belirterek yakındı. Besici Ahmet, şöyle dedi:
 
"Millette para mı yok, mal mı çok anlayamadım. Fiyatlar 250- 400 arasında değişiyor. Geçtiğimiz yıl da aynıydı. Geçen sene Çanakkale’den nasıl kan ağlayarak gittik, bu yıl da aynen gideceğiz muhtemelen." 
 
Bayramiç İlçesi’nden kurban pazarına geldiğini belirten Mustafa Tanık ise, yem fiyatlarının pahalanmasına rağmen, kurbanlık satışlarının geçen yılki fiyatlardan yapıldığını buna rağmen talebin az olduğunu söyledi.
 
TOPLU KESİM YAPILDI
 
Çanakkale’de kurban kesimi ise satış yerinin hemen yanında hazırlanan alanda yapıldı. Kasaplar, toplu kesim alanında 45 TL karşılığında vatandaşların kurbanlarını kesti. Bunun dışında Çanakkale Belediyesi tarafından kent merkezi ve merkeze bağlı köylerde oluşturulan toplam 20 yerde kurban kesimleri yapıldı.
 
Diğer yandan Çanakkale’de her Kurban Bayramı’nda olduğu gibi bu bayram da kesim sırasında kendilerini yaralayanlar oldu. Kurban kesimi ya da yüzme işlemi sırasında bıçak darbesiyle el ve parmaklarını yaralayan acemi kasaplar, kentteki hastanelere koştu. Çanakkale Devlet Hastanesi’ne saat 11.30’a kadar gelen 3 kişiye hafif çaplı kesikler dolayısıyla tedavi uygulanıp taburcu edildiği belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2014, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER