banner9

Kurban Bayramı Manzaraları

Antalya’da Kurban Bayramı’nın ilk günü kılınan bayram namazının ardından vatandaşlar belediyelerin kurban kesim yerlerine akın etti. Kurban kesiminde vatandaşlar baltadan elektrikli testereye, kompresörden elle çalışan hava pompasına kadar birçok aleti kullanırken çocuklar yeni kesilen kurbanlıkların başındaydı.

Kurban Bayramı Manzaraları
 
Antalya’da başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Muratpaşa, Konyaaltı ve Kepez belediyeleri kentin farklı noktalarında 17 kapalı pazar alanını kurban kesim yeri olarak düzenlendi. Kurban Bayramı’nın ilk günü kılınan bayram namazının ardından vatandaşlar kesim yerlerine akın etti.
 
Kurbanlıklarını ’acemi’ kasaplara teslim etmek istemeyen vatandaşlar ya belediyenin ücretsiz kasaplarından yararlanmak için sıraya girip numara aldı ya da kurban kesim yerlerinde bekleyen kasaplarla anlaştı. Kurbanını kendi kesmek isteyenler ise Kurban Bayramı’nın ilk saatlerinde aile boyu kapalı pazar yerlerine geldi.
 
Kepez Belediyesi’nin kentin en büyük kapalı pazar alanı Cumartesi Pazarı’nda oluşturduğu kurban kesim yeri bayram namazının ardından hem küçükbaş hem de büyükbaş kurbanlıkların kesimi için gelen vatandaşlarla doldu. Kesim yerinde bir kurbanlık koyunun başında kadınından erkeğine ailenin her ferdinin elinde bıçak kurbanın kesmeye çalışanlar olduğu kadar işi uzmanı kasaplara bırakanlar da vardı.
 
Büyükbaş kurbanlıkların kesiminde vatandaşlar zor anlar yaşadı. Bazı kurbanlıklar, çok sayıda kişi tarafından güçlükle zaptedildi. Kesimde vatandaşlar baltadan elektrikli testereye, elektrikle çalışan hava kompresöründen el pompasına kadar birçok farklı aleti kullandı. Belediye ekipleri de kan gölüne dönen kanalları açık tutmak, kesimlerin temiz bir ortamda yapılmasını sağlamak için yoğun çalıştı.
 
Aile boyu gelinen kurban kesim yerinde çocuklar kurbanlıkların kesilmesine tanıklık ederken birçoğu da ya elinde poşetle etlerin doldurulmasını bekledi ya kurbanın kuyruğunu, boynuzlarını tutarak kesime yardım etti, ya da kesim tamamlandıktan sonra kelleyi soymaya çalıştı. Kesim yerine gelen çocuklar kesim anında gözlerinin kapatılmak istenmesini oyun zannedip gülerken, bazıları da olup biteni anlamak isteyen gözlerle etrafa bakındı.
 
 
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2015, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER