Kur'an-ı Kerim okullarda ders olacak

Ak Parti ve Mhp'nin oylarıyla kabul edilen önergeye göre Kur'an-ı Kerim okullarda seçmeli ders olarak okutulacak. İmam Hatip Ortaokulları yeniden açılacak.

Kur'an-ı Kerim okullarda ders olacak

 

TBMM Genel Kurulu’nda zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifinin 9. maddesinin görüşmelerinde, AK Parti Grup Başkanvekillerinin imzasıyla önerge verildi. Verilen önergede ilköğretim kurumları tanımlanırken, ”imam-hatip ortaokulları” da bu tanımın içinde yer aldı. Önergeye göre, ilköğretim kurumları; 4 yıllık zorunlu ilkokullar, 4 yıllık zorunlu ve farklı programlar arasında tercihe imkan veren ortaokullar ile imam-hatip ortaokullarından oluşacak.
 
Ortaokullar ile imam-hatip ortaokullarında; lise eğitimini destekleyecek şekilde öğrencilerin yetenek, gelişim ve tercihlerine göre seçmeli dersler oluşturulacak. Ortaokul ve liselerde, Kur’an-ı Kerim ve ”Hz. Peygamberimizin hayatı”, isteğe bağlı seçmeli ders olarak okutulacak. Bu okullarda okutulacak diğer seçmeli dersler ile imam-hatip ortaokulları ve diğer ortaokullar için oluşturulacak program seçenekleri, Bakanlık tarafından belirlenecek.
 
Önergenin gerekçesinde, ”Okutulacak seçmeli derslerle ilgili kamuoyundaki yanlış bilgilendirmelere açıklık getirmek amacıyla önerilmiştir” ifadesine yer verildi.
 
Önerge, AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.
 
Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2012, 20:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER