banner51

Kuraları Noter Çekti

Mersin’in Anamur İlçesi’nde, KKTC’ye su temini için yapılan Alaköprü Barajı’nın altında kalacak 3 mahallede oturanlar için yeni yerleşim yerinde yapılan 326 evin hak sahipleri, noter tarafından çekilen kurayla belirlendi. İnşaat öncesi kendilerine verilen sözlerin yerine getirmediğini ileri süren mahalleliler, salonu terkederek kuraya katılmadı.

Kuraları Noter Çekti
 
Akine, Sarıağaç ve Ormancık Mahalleleri’nin taşınmasıyla ilgili kura çekimi Anamur Belediyesi Meclis Salonu’nda yapıldı. Akine Mahallesi Muhtarı Süleyman Duman, Sarıağaç Mahallesi Muhtarı Durmuşali Karataş ve Ormancık Mahallesi Muhtarı Mustafa Keklik, öğle saatlerinde mahallelilerle birlikte kuranın çekileceği salona geldi. Açıklama yapan muhtar ve mahalle sakinleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın inşaat öncesi kendilerine verilen sözleri yerine getirmediğini ileri sürdü. Sözlerin tutulmaması halinde kura çekimine katılmayacaklarını bildiren mahalleliler, salonu terkederek kuraya katılmadı.
 
KİMSE KATILMADI
 
Sarıağaç Mahallesi’nden 55 hak sahibinin kura çekimi için Anamur 1’inci Noteri ile birlikte, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Ünver, Çevre ve Şehircilik Mersin İl Müdür Vekili Yılmaz Şahin ve diğer görevliler salona geldi. Yetkililer, kura çekiminin başlayacağı saat 14.30’a kadar mahalle sakinlerinin gelmesini bekleyip salon dışında bulunan muhtarları içeriye davet etse de kimse gelmedi. Bunun üzerine Anamur Kaymakamı Cengiz Cantürk’ün gözetiminde noter tarafından hak sahipleri kurayla belirlendi. Salonun boş olduğu çekilişle ilgili konuşan Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İbrahim Ünver, "Hak sahiplerinin kura sonuçlarının kendilerine tebliğ edilmesinden sonra 2 ay içerisinde sözleşmeyi imzalamaları gerekiyor. Aksi halde haklarından mahrum kalacaklar. Bu durumda evler ve araziler satışa çıkarılacak" dedi.
 
’BU BİR DAYATMADIR’
 
Akine Mahalle Muhtarı Süleyman Duman ise gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:
 
"Bakanlık tarafından hak sahibi ailelere 4 bin 500 metrekarelik tarlanın tahsisi, evlerin yanına ahır yapımı, kanalizasyon ve arıtma sisteminin evlerinin 50 metre yakınına yapılması gerekiyordu. Ayrıca konut fiyatları son derece yüksek. Şu an 60-70 bin lira olan konut bedelleri 25 yılda ödemesi yapıldığı zaman yaklaşık 150 bin lirayı buluyor. Bu nedenle fiyatların aşağıya çekilmesi gerekir. Bu şartlar yerine getirilmediği sürece kura çekimine katılmayacağız. Ayrıca, yeni tarım alanları verilmediği için ekim yapamayınca zor durumdayız. Bu bir dayatmadır. Yapılan evler ise içeriye su alıyor. Çatıları akıyor. Bize gelen tebliğ evrakında 26 Aralık’ta Alaköprü Barajı’nda su tutulmaya başlanacağı kaydediliyor."
 
18 Aralık’ta da Akine ve 19 Aralık’ta Sarıağaç Mahalleleri’nde hak sahipleri için kura çekimi yapılacağı bildirildi.
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2014, 19:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER