Kuraklık Flamingolara Yaradı

Her yıl İran’ın Urumiye Gölü’nden gelerek Van Gölü havzasında bir süre konakladıktan sonra Afrika ülkelerine giden flamingolar, bu yıl Van Gölü çevresinden ayrılmadı. Göl çevresinde kuraklıkla birlikte oluşan bataklıklar flamingolar için beslenme alanı haline geldi.

Kuraklık Flamingolara Yaradı
 
Sulak alanlarıyla göçmen kuşların geçiş güzergahındaki dinlenme alanlarından olan Van Gölü havzası bu yıl binlerce flamingoya ev sahipliği yapıyor. Birçok yerde yaşanan kuraklık nedeniyle flamingolar besin bulamayınca Van Gölü havzasını tercih etti. Kuraklık nedeniyle göl çevresinde oluşan bataklıklarda beslenme imkanı bulan flamingoların sayısı geçen yıllara göre bu yıl iki kat arttı. Van YYÜ Yaban Hayvanları Koruma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan, her yıl göçman kuşları takip ettiklerini belirterek flamingoları sayısındaki artışın kendilerini mutlu ettiğini söyledi.
 
GÖRSEL ŞÖLEN YAŞATIYORLAR
 
Doç. Dr. Aslan, flamingoların Van Gölü havzasındaki alanlarda görsel şölen yaşattığını belirterek, "Rutin olarak her yıl göçmen kuşları takip ediyoruz. Bu yıl özellikle bu mevsimde flamingolarda geçen yıllara oranla büyük bir artış var. Her yıl 6-7 bin civarında olan flamingo sayısı 12 bine kadar ulaştı. Bunun sebebi flamingoların yaşam alanlarında ortaya çıkan sorunlardır. Çünkü flamingoların beslenme alanı olan bir çok bölgedeki sulak alanlar kuraklık nedeniyle yok oldu. Flamingoların üreme alanı olan İran’daki Urmiye Gölü bile tehlike sınırına ulaştı. Ancak Van Gölü havzasındaki kuraklık bataklık alan oluşmasına neden oldu. Flamingolar için besin alanları çoğaldı. Bundan dolayı flamingolar yoğun olarak bu bölgeye geldi. Havaların soğumasıyla birlikte flamingolar Afrika’nın sıcak bölgelerine göç edecek" dedi.
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2014, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER