banner51

Kum Heykeller Şekilleniyor

Antalya’da bu yıl 10’ncusu düzenlenecek Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali için heykeltıraşlar çalışmaya başladı. Dünyanın farklı kentlerinden gelen 15 heykeltıraş, heykellerini oluşturmak için kumlara şekil veriyor.

Kum Heykeller Şekilleniyor
 
Geçen yıl ’Dünyanın Yedi Harikası ve Mitoloji’ konseptini taşıyan festival, bu yıl ’Dünyanın Yedi Yeni Harikası ve Mitoloji’ konseptiyle açılacak. Festival heykelleri için 10 bin ton kum hazırlandı. Meksika’daki Chichen Itza Pramidi, Brezilya’daki Christo Redentor İsa Heykeli, Çin Seddi, Machu Picchu, Petra, Kolezyum, Tac Mahal ve Peops Piramidi heykeli yapılacak eserler olarak sıralandı.
 
Lara Halk Plajları üzerindeki sergi alanında sergilenecek kumdan heykellerin yapımı için iş makineleri seferber oldu. Boyları 5 metreye kadar çıkan heykellerin kumlarının sıkıştırılması için özel aletlerle çalışma yapılıyor. Mayıs ayının ilk haftasına kadar heykel yapımının tamamlanacağını söyleyen Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali Direktörü Cem Karaca, ekibin başından bir an bile ayrılmıyor. Çalışmaları yakından takip eden Karaca, şöyle dedi:
 
"Kumun sıkıştırma anından ıslatmasına kadar en ince ayrıntılar heykelin 12 ay süresince ayakta durması için önemli detaylar. Bu nedenle tüm heykellerin hazırlanma aşamasını yakından takip ediyorum. Hata olmaması için elimizden gelen titizliği gösteriyoruz. Rusya pazarındaki olumsuzluklar büyük olsa da festival olarak 100 bin turist rakamını yakalayacağımızı umuyoruz."
Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2016, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER