banner51

Kuduz Kedi Yüzünden Mahalle Karantinada

Manisa’nın Alaşehir İlçesi’nde, eskiden köy olan büyükşehir yasasıyla birlikte mahalle statüsüne geçen Bahadır’da bir kedinin kuduz olduğunun belirlenmesi üzerine karantina uygulamasına geçildi. Mahalleye altı ay süreyle hayvan giriş ve çıkışı yasaklandı.

Kuduz Kedi Yüzünden Mahalle Karantinada
Bahadır’da yaşayan ev kadını 65 yaşındaki Fatma Ulutaş’ı geçen 24 Ekim Cuma günü bir sokak kedisi tırmalayıp kaçtı. Fatma Ulutaş iki gün sonra evinin yakınında kendisini tırmalayan kedinin ölüsünü buldu, çiftçi eşi 67 yaşındaki Mehmet Ulutaş’ı durumdan haberdar etti. Karı-kocanın Alaşehir Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne götürdüğü kedinin, geçen salı günü, İzmir Bornova Veterinerlik Araştırma Enstitüsü’nde yapılan kontrolde kuduzdan telef olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine mahalleye altı ay süreyle hayvan giriş ve çıkışı yasaklandı. Bahadır Mahallesi’ndeki 115 büyük ve küçükbaş hayvan ile 58 kedi ve köpek aşılandı. Fatma Ulutaş da Alaşehir Devlet Hastanesi İntaniye servisi tarafından kontrol altına alındı.
 
6 AY SÜREYLE KARANTİNA
 
Alaşehir Gıda ve Hayvancılık İlçe Müdürü Tarık Memiş, "Bahadır Köyü’nde oturan Fatma Ulutaş’ı kendilerine ait olmayan kedi ısırmış. Fatma Ulutaş ilk anda bunu dikkate almamış. Ancak kediyi evlerine yakın bir bölgede ölü bulmuş. Bunun üzerine kediyi bize getirdiler. Biz de kediyi İzmir Veterinerlik araştırma enstitüsüne gönderdik. Buradan gelen rapor üzerine köyü karantinaya aldık. Köydeki küçük ve büyükbaş hayvanları, kedi ve köpek aşılaması yaptık. Altı ay süreyle Bahadır Mahallesi’ni karantinaya aldık" dedi.
Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2014, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER