banner51

Küçük Yaşta Evlilikten Cezaevine Girdi

Kars’ın Arpaçay İlçesi’ne bağlı Tomarlı Köyü’nde oturan 32 yaşındaki Elbistan Güler, kaçarak evlendiği 23 yaşındaki Canan Güler’in olay tarihinde yaşının 15 olması nedeniyle tutuklandı. 2 çocuğu ile perişan olduklarını belirten Canan Güler, devlet büyüklerinden yardım istedi.

Küçük Yaşta Evlilikten Cezaevine Girdi
 
Tomarlı Köyü’nde oturan Elbistan Güler, Dilber-Burhanettin Karstarlı çiftinin kızı Canan’a aşık oldu. Canan ve Elbistan Güler 12 Eylül 2007 günü kaçmaya karar verdi. Kızlarının ortadan kaybolması üzerine aile, durumu jandarmaya bildirdi. Kızlarının Elbistan Güler’e kaçtığını öğrenen ailenin izni ile genç çiftler yapılan düğünle dünya evine girdi. Düğün sonrası gözaltına alınan Elbistan Güler 20 Eylül 2007’de tutuklanarak cezaevine konuldu. 1 ay cezaevinde kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Elbistan Güler hakkında Kars Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Nüfusa yanlış kayıt yaptırıldığı ve kayıtlarına göre 1995 doğumlu olan Canan için Adli Tıp Kurumu 6’ncı İhtisas Kurulu’nda yaş tespiti istendi. İhtisas Kurulu, Canan’ın kemik yaşının 1992 doğumlu olarak kayıtlı olduğu belirlendi. Ailelerin şikayetinden vazgeçmesine karşın kamu davasına dönüşen dosyada mahkeme 12 Kasım 2009 günü görülen karar duruşmasında Elbistan Güler’i ’Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan 6 yıl 8 ay, ’kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan ise 2.5 yıl hapis cezasına mahkum etti.
 
Ailenin kararı temyiz etmesi üzerine dosya Yargıtay 14’üncü Ceza Dairesi’nde incelendi. Yargıtay, yerel mahkemenin Elbistan Güler hakkında verdiği cezaları onadı. Cezanın onanması üzerine cezaevine girmeden önce resmi nikah kıyan Canan-Elbistan Güler çiftinin mutlulukları kısa sürdü. 9 yıl 2 aylık hapis cezasını çekmek için 5 Mart 2014 günü Elbistan Güler cezaevine girince ailesi perişan oldu. Kızları 7 yaşındaki Nehir ve 8 aylık Yağmur ile ortada kaldığını söyleyen Canan Güler, eşinin Kars’taki cezaevinde yer olmadığı için Gümüşhane’ye gönderildiğini belirtti. 8 aydır eşini ziyarete gidemediğini anlatan Canan Güler, şöyle konuştu:
 
"Kendi rızamla eşime kaçtım. Sevdiğim için mutlu olurum diye evlendim, ancak şimdi yuvamız dağıldı. Çok mutsuzum. O içeride ben dışarıda. Onun içeride hayatı bitti, bende burada vicdan azabı çekiyorum. Her Çarşamba günü beni telefonla arıyor. Telefon her yüzüme kapandığında çok acı çekiyorum. Başbakanımızın da çocuğu var. Gözünün önünde öyle olmasını ister mi? Allah rızası için bir kereye mahsus affetsinler. Yağmur’u babası hiç görmedi. Çok güzel bir evliliğimiz vardı. Devlet büyükleri bize yardım etsin."
 
Gelini Canan’ın oğluna kendi rızası ile kaçtığını ve mutlu bir evlilikleri olduğunu aktaran Bahçeli Güler ise şunları söyledi:
 
"Gelinimi, oğlum kaçırmadı. Gece yatıyordum aniden kapı çaldı. Baktım oğlum gece gelinle birlikte gelmiş. ’Oğlum bu nedir?’ diye sordum. Oğlumda, ’Baba kendisi kaçıp gelmiş. Ya beni alacaksın ya da ben intihar edeceğim diyor’ dedi. Ben de o sırada gelinime döndüm ve ’Kızım bak yaşın küçük olur sonra perişanlık çekeriz. Gel seni evine götüreyim, ailene teslim edeyim’ dedim. Annesi kendisini başka bir yakınıyla evlendirmek istiyormuş o da başkasına varmamak için oğluma kaçmış. Bizde mecburen kabullendik, düğünlerini yapıp evlendirdik ve annesiyle barıştık. Zaten annesi de bizden şikayetçi olmamıştı. Bir an önce çocuğumun serbest bırakılmasını istiyoruz. Üzüntüden eşim de ben de hasta olduk. Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum Allah rızası için bir kolaylık sağlasın, oğluma yardım etsinler."
 
Güler çiftinin kızları Nehir de babasını çok özlediğini, evlerine dönmesini istedi.
Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2015, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER