'Kriterlere Uyan Suriyeli Vatandaş Olabilecek'

Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Suriyeli herkesin değil, yalnızca Türkiye’nin ortaya koyduğu şartları kabul edenlerin, kriterlere uyanların vatandaş olabileceğini söyledi.

'Kriterlere Uyan Suriyeli Vatandaş Olabilecek'
AK Parti Çanakkale İl Başkanlığı ve AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı tarafından Ramazan Bayramı’nın ilk günü düzenlenen bayramlaşmada konuşan Bülent Turan, Suriye’de yaşanan iç karışıklık nedeniyle Türkiye’ye gelen Suriyeli sayısının 3 milyona yaklaştığını hatırlattı. Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusuna değinen Turan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Hemen karşıdaki şehitliğe baktığımızda Halep’ten, Şam’dan şehidimiz var. Çanakkale’yi bu insanlarla beraber savunduk. Onların torunları şuanda bir sıkıntı yaşıyor. Nasıl bir zamanlar Bulgaristan’dan, Yugoslavya’dan, Bosna’dan buraya kaçıp gelenler vardı. Hepsi aynı. Bir sıkıntı ve zulüm var. Ve o zamanki şehitlerin torunları Türkiye’de. Biz bunlara daha farklı bakacağız. Hiçbir vatandaşımızın hakkına halel getirmeden bunu yapacağız. Her Suriyeli vatandaş mı olacak diye soruyorlar. Bizim güvenlik teşkilatlarımızın istihbarat raporlarına göre, sicili temizse, dil biliyorsa, Türkiye’ye katma değer kazandırması gibi 8-10 tane önemli kriteri yerine getirebiliyorsa bu olabilecek."
Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2016, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER