Koyunları Hastalıktan Telef Oldu

Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nin kırsal kesimdeki Gürmeşe Mahallesi’nde son 15 gün içerisinde yaklaşık 250 koyun hastalıktan telef olurken, besiciler hastalıktan bu soruna çare bulunmasını istedi.

Koyunları Hastalıktan Telef Oldu
Kızıltepe İlçesi’ne bağlı Gürmeşe Mahallesi’nde son 15 gün içerisinde yaklaşık 250 koyun, belirlenemeyen bir hastalıkla peş peşe telef oldu. Besiciler bu durumdan Tarım İlçe Müdürlüğü yetkililerini haberdar ederken, köye gelen yetkililer telef olan hayvanlardan örnekler aldı. Yetkililer, örnekleri Ankara’daki laboratuvara göndereceklerini belirtirken, çaresiz kalan köylüler yaşanan bu soruna çare bulunmasını istedi. Besicilerden Mahmut Kesen, hayvanların son son 15 gün içerisinde telef olmaya başladığını belirterek, "İlçe tarıma gittiler veteriner getirdiler, her gelen giden bir çuval ilaç verdi. Ama, bu hastalığın önü alınamadı. Tedavi amaçlı kullanılan ilaçların bu hayvanları zehirlenmiş olabileceği söylendi. Daha sonra Mardin il Tarım müdürlüğünden yetkililer geldi ve numune alarak Ankara’ya göndereceklerini söylediler" dedi.
 
Kesen, hastalığın Türkiye genelinde mi yoksa sadece mahallelerinde mi görüldüğünü bilmediklerini ve Ankara’ya gönderilen numunelerin sonuçlarını beklediklerini anlattı. Kesen, şöyle devam etti:
 
"Şimdiye keder köy genelinde aşağı yukarı 250 hayvan telef olmuş. Bakıyorsun hiç hastalık yok, ertesi gün bakıyorsun koyun hiç yürüyemiyor işte dişleri titriyor. Ateşleri yükseliyor, kendiliğinden durup ölüyor. Köyün geçim kaynağı sadece hayvancılıktır. Bizim tek derdimiz, devlet gelsin bu hastalığı araştırsın buna bir çözüm bulsun." 
 
Kemal Malgir adlı köylü ise, "Bizim hayvanlar telef oldu. Hastalığı bilmiyoruz, neden öldüklerini halen öğrenmiş değiliz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2016, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER