Köylülerden ve Çevrecilerden Res Eylemi

İzmir’in Urla İlçesi’ne bağlı Yağcılar’da toplanan köylüler ve çevreciler, 16 türbin direkli rüzgar enerjisi santrali (RES) projesine verilen ’ÇED olumludur’ raporunun yürütmesinin durdurulduğunu hatırlatıp, kararın uygulanmasını istedi.

Köylülerden ve Çevrecilerden Res Eylemi
Çalık Holding’in İzmir’in Urla İlçesi’ne bağlı Yağcılar, Kuşçular ve Demircili köyü arasında yapılacak olan 16 türbin direkli RES projesi için, köylüler ve çevreciler adına avukat Şehrazat Mercan bir süre önce hukuk mücadelesi başlattı. Mahkeme ilk olarak bu bölge için İzmir Valiliği’nin verdiği ’ÇED gerekli değildir’ raporunu iptal etti. Bunun sonrasında firma bu kez, projeyi çeşitli üniversitelerden alınan raporlarla geliştirip, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığı ’ÇED olumlu’ raporuyla bir kez daha hayata geçirmek için girişim başlattı. Ancak çevreciler ve köylüler, bunun için de dava açıp hukuk mücadelesi verdi. İzmir 5’inci İdare Mahkemesi, bu ’ÇED olumlu’ raporunun da yürütmesini durdurdu.
 
EYLEM YAPTILAR
 
Mahkeme kararının bir an önce uygulanmasını isteyen köylüler ve çevreciler, bugün öğlende Yağcılar’da toplandı. Eyleme CHP İzmir melletvekilleri Musa Çam ve Ali Yiğit, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, CHP Urla İlçe Başkanı Bahri Yalaz ve bölgede yaşayan vatandaşlar da destek verdi. Burada bir konuşma yapan Avukat Şehrazat Mercan, "Bu bölge özel bir bölge, Halep çamları var. Değişik endemik bitki örtüleri, kuş turleri buralarda yaşıyor. Yenilenebilir enerjiye taraftarız ama doğru yerlerde yapılmalı. Burası doğru yer değil" dedi. Avukat Mercan ayrıca, mahkeme kararına rağmen bu bölgedeki ağaç kesiminin devam ettiğini, bunun durdurulması için Orman Bölge Müdürlüğü’ne yazı yazdıklarını da belirtti. Yağcılar Mahallesi Muhtarı Mehmet Balkan da enerjiye karşı olmadıklarını, ancak işin kolayına kaçılıp, ormanların, ağaçların yok edildiğini söyledi.
 
Topluluk daha sonra, RES türbinlerinin kurulmak istendiği alana gitti, fotoğraf çekip, gözlem yaptı. Bölgede 7 metrelik yol açıldığını, her türbin için de yaklaşık bir helikopter pisti büyüklüğünde alandaki ağaçların kesildiğini belirten çevreciler, bu bölgede RES istemediklerini haykırdı.
Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2015, 17:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER