Köylülerden Çağrı!

Bursa’nın Karacabey İlçesi’ne bağlı İkizce Köyü sınırları içinde 220 hektarlık alan üzerinde kurulmak istenen Kobi Sanayicileri Toplu İşyerleri Yapı Kooperatifi (KOTİYAK) Sanayi Sitesi’yle ilgili mahkemenin verdiği iptal kararı üzerine basın açıklaması düzenleyen köylüler ve sivil toplum kuruluşları, toprağın korunması adına büyük zafer elde ettiklerini söyledi.

Köylülerden Çağrı!
 
İkizce Köyü’nde düzenlenen toplantıda Bursa Barosu, TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu ve DOĞADER adına okunan basın bildirisinde verimli tarım arazilerinin, gözünü para hırsı bürümüş sanayiciler tarafından ranta kurban edilmek istendiği öne sürüldü. Verimli toprakların ’ucuz arsa’ olarak görülmesine tepki gösteren çevreciler, ’Kararlılıkla sürdürdüğümüz hukuk mücadelesi, kentin ve burada yaşayanların lehine zaferle sonuçlanmıştır. KOTİYAK tarafından TOKİ eliyle devletin kamulaştırma yetkisi kullanılarak yürütülmek istenen sanayi alanı projesine ilişkin 1/100 bin ölçekli plan değişikliğini daha önce iptal ettirmiştik. Şimdi ise 1/25 bin ölçekli plana açtığımız dava da mahkeme iptal kararı verdi. İkizce köyünde yürütülmekte olan bu rant projesi tamamen ortadan kalkmıştır" diye konuştu. Çevreciler, yetkilileri mahkeme kararına uymaya çağırdı.
 
Çevreciler ayrıca birçok köyü kapsayacak bin 270 hektarlık Batı Organize Sanayi Bölgesi projesinin ciddi tehdit oluşturduğunu savundu. KOTİYAK, otoyol ve son olarak Batı OSB projeleriyle sanayicilerin bölgeye ’göz diktiği’ gerçeğiyle karşı karşıya olduklarını öne süren çevreciler, verimli tarım arazilerinin kurban edilmemesini istedi.
 
İkizce Köyü Muhtarı Mümin Ereselli de yaptığı açıklamada mahkeme kararıyla topraklarının sanayileşmeye kapalı olduğunu tescil ettirdiklerini belirterek, "Şimdi KOTİYAK, TOKİ ve tüm yetkililerden isteğimiz, yargı kararlarına saygı duymaları ve köyümüz arazisinden uzak durmalarıdır. Aksi halde köylüler olarak doğamızı ve arazimizi korumak ve bu emaneti çocuklarımıza devretmek konusunda kararlıyız. Tek geçim kaynağımız olan bu güzel doğayı rant peşinde koşanlara yedirmeyeceğiz. Ne köyümüz ne de çevre köylerde sanayi alanları istemiyoruz." dedi.
 
İkizce köyünde basın açıklaması, sloganlar atılmasıyla son sona erdi.
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2014, 17:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER