Köyde Kuduz Alarmı

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’ne bağlı Evciler ile Akçakıl Köyü’nde tilki saldırısı sonucu kuduz olduğu belirlenen üç köpek ile iki keçi itlaf edildi. Kuduz vakası görülen Akçakıl Köyü ise önlem amaçlı karantinaya alındı.

Köyde Kuduz Alarmı
 
İlçe merkezine 25 kilometre mesafedeki Evciler Köyü’nün Fındıcak Mevkii’nde, 57 yaşındaki Ali Karaman’a ait ağıldaki üç köpek ile iki keçiye, tilki saldırdı. Köpekler tilkiyi boğarak öldürüldü. Yapılan kontrollerde tilkinin kuduz, hayvanın yaraladığı iki keçi ile saldırdığı üç köpeğin de aynı hastalığa yakalandığı belirlendi. Akçakıl Köyü’nde ise 45 yaşındaki Faik Özer’e ait sürüdeki bir koyunun saldırgan davranışlar sergilemeye başlaması üzerine durum, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerine bildirildi. Yapılan kontroller sonucu koyunun kuduz olduğu anlaşıldı. Tilki saldırısı sonucu kuduza yakalandığı sanılan koyun ile Evciler Köyü dışındaki ağılda saldırıya uğrayan üç köpek ve iki keçi itlaf edildi. Akçakıl Köyü ise önlem amaçlı üç ay karantinaya alındı. Evciler’de köy merkezinde herhangi bir olumsuz durumun görülmemesi üzerine karantina uygulamasına gidilmedi. Öte yandan geçen Şubat ve Mart aylarında Köylü Köy ile Aşağışevik Köyü’nde de kuduz vakası görülmüş, köyler de karantinaya alınmıştı.
 
KUDUZ VAKASI GÖRÜLEN YERLERE AŞI VE KARANTİNA
 
Ali Karaman’ın yeğeni Ufuk Karaman, "Olayın olduğu zaman ağıldaydım. Tüyleri dökülmüş bir tilki yavrusu ağıla girerek keçiyi ısırdı. Sonra da yavru köpeğe saldırdı. Diğer köpeklerimiz ise tilki yavrusunu parçaladı. Tahliller sonucu tilkinin kuduz olduğu anlaşılınca üç köpeğimiz ve iki keçi yetkililerce imha edildi. Diğer hayvanlarımız aşılandı" dedi. Bayramiç İlçe Tarım Müdürü Cahit Uydaş, "Tilkiler yaban hayatta oldukları için birbirlerini ısırarak veya salyalarıyla kuduz hastalığını birbirine geçiriyorlar. Bizim bu durumda yapacak çok şeyimiz yok. Kuduz tilki saldırısı olan keçilerde; hayvanlarında farklılıklar hissedenler bize bildirsin. Kuduz vakası olan yerlerde karantina uygulayıp diğer hayvanlarında aşılanmasını sağlıyoruz" diye konuştu.
 
 
Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2014, 17:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER