Koreli Denizciler İzmir'e Geldi

Kore Deniz Kuvvetleri’ne ait ’ROKS KANG GAM CHAN’ adlı destroyer ve ’ROKS DAE CHUNG’ adlı lojistik destek gemisi, eğitim gezisi kapsamında İzmir Limanı’na yanaştı. Burada düzenlenen törende konuşan Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Süleyman Manka, "Türkiye Cumhuriyeti ile Kore Cumhuriyeti arasında askeri eğitim işbirliği, karşılıklı ziyaretler, askeri personel eğitimleri ve tatbikatlarda gözlemci personel görevlendirmesiyle daha da güçlenmiştir" dedi.

Koreli Denizciler İzmir'e Geldi
Kore’den geçen 19 Eylül’de ayrılan Kore Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait, Albay Hoo-Byung Park komutasındaki ’ROKS KANG GAM CHAN’ adlı destroyer ile Albay Sang-Hyun Woo komutasındaki ’ROKS DAE CHUNG’ adlı lojistik destek gemisi eğitim gezisi kapsamında bugün sabah saatlerinde İzmir Limanı’na yanaştı.
 
Görev Grup Komutanı Tuğamiral Jong-Sam Kım komutası altında 140 Deniz Harp Okulu öğrencisi dahil yaklaşık 700 mürettebatı İzmir’i ziyaret eden gemilerde tören düzenlendi. Törene, Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Süleyman Manka, İzmir Koreliler Derneği Başkanı Kim Jae Su, Kore ve Türkiye’den askeri yetkililer, davetliler katıldı. İki ülkenin milli marşlarının okunmasının ardından Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Süleyman Manka, "Türkiye Cumhuriyeti ile Kore Cumhuriyeti arasında askeri eğitim işbirliği, karşılıklı ziyaretler, askeri personel eğitimleri ve tatbikatlarda gözlemci personel görevlendirmesiyle daha da güçlenmiştir. İcra edilen tatbikatlara fiili ve gözlemci olarak daha fazla sayıda katılım sağlanmasının birlikte çalışmaya katkı sağlayacağını değerlendiriyorum. Karşılıklı eğitimler esnasında ülkenizde bizlere gösterdiğiniz dostluk ve misafirperverlik için ayrıca teşekkür ediyorum. Bizler sizlere ülkemizi ve Türk insanını tanıtacağız ve sizleri tanıyacağız. Her türlü ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayacağız" dedi.
 
İzmir Koreliler Derneği Başkanı Kim Jae Su, "Kore Deniz Kuvvetleri Seyir Eğitim Gemileri’nin İzmir Limanı’nı ziyaret etmelerinden dolayı kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca bugün burada kıymetli misafirlerimizle bir arada bulunmaktan kıvanç duyuyorum. Özellikle uzak yerlerden katılan misafirlerimize Dernek Başkanı olarak teşekkür ediyorum. Dostluğun daha da güçlenmesini arzu ediyorum" diye konuştu.
 
KORELİ KOMUTANDAN TÜRKÇE SELAMLAMA
 
Konuşmasına Türkçe "Tanıştığımıza memnun oldum" diyerek başlayan Görev Grup Komutanı Tuğamiral Jong-Sam KIM, "Ziyaretimize gösterdiğiniz sıcak karşılama için teşekkür ediyorum. Diğer ülkelere kıyasla Türkiye bizim için daha derin anlam taşımaktadır. Bunun sebebi iki ülkenin yıllar öncesinden gelen kan kardeşliğidir. İki ülke arasındaki kardeşlik ilişkisinin daha da gelişmesini temenni ediyorum" dedi. Konuşmaların ardından törene katılanlar gemileri gezdi. Pazar gününe kadar kentte kalacak olan Koreli askerler, çeşitli etkinlikler düzenleyecek. İki gemi, 11 Ekim saat 16.00’da İzmir Limanı’ndan ayrılacak.
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2015, 11:22
YORUM EKLE

banner47