Konyaaltı Sahiline Motosiklet Ambulans

Türkiye’nin ilk ’plajda motosiklet ambulans istasyonu’, Antalya’nın Konyaaltı sahilinde açıldı. İstasyondaki motosikletli sağlık ekibi, boğulmalar başta olmak üzere sahildeki olaylara müdahale edecek.

Konyaaltı Sahiline Motosiklet Ambulans
Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı sahilinde boğulma vakalarına anında müdahale edebilmek amacıyla motosikletli ambulans istasyonu açıldı. İstasyonda, Antalya genelindeki üç motosiklet ambulanstan ikisi görev yapacak. Ambulans istasyonunun açılışı, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti. Motosikletin üzerine binerek gazetecilere poz veren Türel, kendisinin motosiklet merakı olmadığını, ancak çocukluğunda mobilete bindiğini söyledi.
 
ÖNCE SAĞLIK
 
Başkan Menderes Türel, öncelik verdikleri hizmetlerin başında sağlığın geldiğini söyledi. Sağlık olmadan hiçbir şeyin olmadığını anlatan Türel, gazetecilik yaptığı yıllarda 15- 20 yıl önce hastanelerin merdiven altlarında bile hastaların yattığını söyledi. O günlerin geride kaldığını, bugün artık Türkiye’nin vatandaşın ayağına da sağlık hizmetlerini götüren örnek bir ülke durumuna geldiğini belirten Türel, Konyaaltı sahilinin 6 bin 200 metrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun plajlarının başında geldiğini vurguladı. 
 
ANTALYA’DA 52 İSTASYON VAR
 
İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür de, Antalya’da acil sağlık hizmetleriyle ilgili bilgi verdi. Hülür, 1996’da 7 ambulans ve 72 sağlık personeliyle sürdürülen acil sağlık hizmetlerinin bugün 72 ambulans ve 750 civarında personelle devam ettiğini söyledi. Antalya’da nüfusa göre 43 istasyon olması gerekirken, bunun çok üzerine çıkıldığını ve şu anda 52 istasyonla hizmet verdiklerini, bunu da yeterli görmediklerini anlatan Hülür, istasyon sayısının 62’ye çıkartılması için Bakanlıktan onay aldıklarını da açıkladı.
 
MOTOSİKLET AMBULANS
 
Motosiklet ambulansın hasta nakli yapılan bir araç olmadığını belirten Hülür şunları söyledi:
 
"Tıbbi müdahaleyi olay yerinde yapan bir ekip. Kara ambulansı gelinceye kadar vakanın yanında onu stabilleştiren ya da hiç kara ambulansına gerek kalmadan sağlık hizmeti sunan bir kavram. Bu ambulansın arkasında tıbbi malzemeler var. Bunları kullanan arkadaşlarımızın hepsi sağlık personeli ve sağlık hizmeti sunan kişiler. Bunun yanında ileri sürüş tekniği eğitimi alan kişiler."
 
Hülür, boğulma vakaları, güneş çarpması gibi durumlarda sahildeki motosiklet ambulans ekibinin olaya müdahale edip, kara ambulansı gelinceye kadar görev yapacağını kaydetti.
 
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2014, 17:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER