'Kömür Değil Değer Katacağım'

Mardin’in Midyat ilçesinde takı, cam-seramik ve kilim tasarım merkezi kurulmasıyla ilgili toplantıda konuşan Kaymakam Oğuzhan Bingöl, "Ben buraya kömür dağıtmak, vakıftaki 3 kuruşu 5 tane fakire dağıtmak için gelmedim. Bizi kaymakam yapan zihniyet de bu amaçla yapmadı. Bizi bu coğrafyaya, en azında toprağına bir katma değer yaratmak için gönderdiler. Bu nedenle bu proje, kente önemli katkılar sağlayacak ve Midyat’ın ufkunu genişletecek" dedi.

'Kömür Değil Değer Katacağım'
 
İslam, Hıristiyanlık, Yezidilik dinlerinin ve Türkçe, Kürtçe, Arapça, Mıhallemice ve Süryanice dillerinin buluşma noktası olan Midyat, artık telkarinin gümüşçülüğün yanısıra cam-seramik ve kilimin tasarım merkeziyle de fark yaratacak. Hem dizi, hem de filmler için doğal bir plato görevi üstlenen Midyat’ta, kaymakamlığa ait devlet konukevinde takı, cam-seramik ve kilim tasarım merkezi kurulacak. Midyat Kaymakamlığı, Midyat Belediyesi ve Tasarım Vakfı’nın GAP destekleriyle Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl koordinatörlüğünde, Tasarım Vakfı Başkanı Faruk Malhan danışmanlığında yürütülen ‘Marka Kent Midyat’ çalışmasının ilk toplantısı gerçekleştirildi. Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl başkanlığında yapılan tanıtım toplantısına Mardin Vali Yardımcısı Ali Güldoğan, eski Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri ve Vali Kemal Nehrozoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Tevfik Baysal, Midyat Yüksek Okul Müdürü Tarık Demir, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve iş adamları katıldı.
 
MİDYAT’A HAK ETTİĞİ DEĞER VERİLECEK
 
Tasarım merkezinin bir endüstriyel otomasyon araştırma ve uygulama merkezi olarak faaliyet göstereceğini belirten Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, "Takı tasarım, cam-seramik ve kilim tasarım alanında bölge gereksinimlerini karşılayabilecek, modern ve işlevsel bir merkez oluşturulmasını hedeflemekteyiz. Tasarım merkezi ile yenilikçiliğin desteklenmesi, her üç sektörün yüksek katma değerli üretim yapısına geçişin sağlanması en büyük arzumuzdur. Hazırlanan bu proje kente önemli katkılar sağlayacak ve bu proje Midyat’ın ufkunu genişletmede öncü olacaktır. Biz bu çalışmayı bir değer olarak görüyoruz. Midyat’a hak ettiği değerin bu projeyle daha iyi verilebileceğini hissediyoruz. Ben bu işin peşini bırakmayacağım. Burada işte iktidar partisinin temsilcisi var. Bu proje hükümetsiz olacak bir iş değildir. Çünkü peşinden koşturacağımız milyon dolarlardan bahsediyoruz. Bu iş yerel siyasetin yanında olmadığı sürece başarılabilecek bir iş de değildir. Yani bu konuda ben herkesten destek bekliyorum" dedi.
 
BURAYA KÖMÜR DAĞITMAK İÇİN GELMEDİM
 
Midyat’a kömür dağıtmak için gelmediğini söyleyen Kaymakam Bingöl, konuşmasını şöyle sürdürdü: " Vakıftaki 3 kuruşu 5 tane fakire dağıtmak için de gelmedim. Bizi kaymakam yapan zihniyet de bu amaçla yapmadı. Bizi bu coğrafyaya en azından toprağına bir katma değer yaratmak için gönderdiler. Biz öncelikle bu toplantının, peşinden koştuğumuz bu değerin Midyat’a hak ettiği değeri kazandırması için bir araya geldik. Eğer bu ilçede gurur duyulacak bir şey aranıyorsa kendi adıma ben bu işin olacağını düşünüyorum. Çünkü her kaymakam gelir kömürünü de dağıtır, fakire fukaraya parasını da dağıtır, kampı da idare eder ama bir insanın sofrasına gerçek anlamda yüreğine kaliteyi getirebiliyorsa ve benim de bu konuda emeğim olacaksa ben burada sekreterlik, hizmet, işçilik de yapmaya hazırım."
 
HİKAYESİ OLMAYAN BİR ŞEHİR MARKA OLAMAZ
 
Midyat’ın markalaşması, tanıtımı ve sanatsal değerlerinin geliştirilmesi kapsamında hayata geçirilmesi planlanan tasarım merkezi ile ilgili Tasarım Vakfı Başkanı Faruk Malhan sinevizyon eşliğinde salondakilere projenin tanıtımını yaptı. Malhan, "Bir kentin ya da bir şehrin gelişmesi için öncelikle bir öyküsünün olması gerekir. Hikayesi olmayan bir şehrin marka olmasını da konuşamayız. Midyat’ın öyle çok öyküsü var ki bunların sayısı kitaplara sığmaz, gökteki yıldızlardan bile çoktur. İşte bu öyküler bizleri bir kimliğe bir var olmaya götürecek. Midyat bir yaradanlar şehridir. Taşına, takısına, destanlarına, dillerine, dinlerine baktığımızda aslında yaradanlar şehri bile demek az kalıyor Midyat’ın yanında. Midyat için bir sosyal dönüşümden bahsediyoruz. Aynı zamanda Midyat’a bu proje ile bir maya getirmeyi planlıyoruz" dedi.
 
TASARIM ÜSSÜ KURACAĞIZ
 
Midyat’ta dünyanın ilklerinin bulunduğuna işaret eden Malhan, şunları söyledi:
 
“Midyat’ta ilk yerleşim yeri, ilk kap, ilk taş işleme, çift taraflı balta, ilk telkari takı gibi çok sayıda bir kültür katmanı bulunmakta. Bunları bilen insanlar dünyanın her yerinden burayı ziyarete gelecekler. Midyat’ta bir tasarım üssü kurmayı planlıyoruz. Bu tasarım üssüne dünyanın her yerinden sanatçılar, akademisyenler gelecek. Bu tasarım merkezi Midyat’ın kent tasarımının da mayası olacak. Bu mayayı buraya çalacağız ve bu maya Midyat’ın binalarının yenilenmesi tasarımı değildir. Bu tasarım bir sosyal dönüşüm tasarımıdır. Bir kentsel dönüşüm de değildir. Bu proje içerisinde planladığımız çalışmalar arasında takı tasarım, cam seramik tasarımı ve kilim tasarımı atölyeleri kurulacak. Aynı zamanda bir üretim merkezi de olacak burada ve üretilen ürünler toptan ve perakende satılacak. Şunu açıklıkla söyleyebiliriz ki; Midyat Marka Kent oluşumunda kendisinin hak etmiş olduğu marka kent imajına sahip. Ama bu markalaşmada dünyada gelinen noktalar çerçevesinde bizim de yapmamız gereken yeni tanıtım stratejileri var. Bunları gerçekleştirmemiz lazım. Özel sektör, sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler ve turizmi etkileyen tüm aktörlerle hep beraber bu çalışmayı yapmak zorundayız."
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2014, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER