banner51

Komşu'dan Büyük Skandal

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'un, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği üyeleri ile birlikte Atatürk`ün ölüm yıldönümü dolayısıyla Selanik`e düzenlediği "Atatürk`ü Anma ve Barış Treni" seferi Yunan makamlarının tutumu nedeniyle skandala dönüştü.

Komşu'dan Büyük Skandal
 
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ev sahipliğinde Batı Trakya dernek temsilcileri, gazetecileri ve milletvekillerini taşıyan tren normalde bu sabah Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu an olan saat 9:05’te Selanik’te doğduğu evde düzenlenecek törende olmayı planlıyordu.
 
 
Ancak Yunan makamlarının treni önce üçbuçuk saat Pythion sınır kapısında pasaport ve gümrük gerekçeleriyle gereğinden fazla oyalaması, ardından da iki saat teknik sebeplerle bir başka istasyonda tutması nedeniyle heyet Selanik’te yapılan törene yetişemedi.
 
Gece yaşanan kriz sırasında Yunan Dışişleri Bakanlığı ile görüşen Bakan Müezzoğlu'nun çabaları da sorunu çözmekye yetmedi. Sabah 09.05 yapılacak törene geç kalacağını anlayan Bakan ve beraberindeki az sayıdaki yetkili Selanik’e yetişebilmek için trenden inip karayoluyla Selanik'e geçti.
 
 
Trende kalıp törene yetişemeyenler ise trenin kontrolünü elinde tutan Yunan yetkililere baskı yapıp lokomotifi durdurdu ve saat 9’u beş geçe Atatürk’ü saygı duruşu ve İstiklal marşı ile andı.
 
 
Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2013, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER