Koltuğun Değişmesi De Başkan Ölümlerini Durdurmadı

Aydın’ın İncirliova ilçesine bağlı Acarlar beldesinin son 2 yılda görevi başında vefat eden 4’üncü belediye başkanı olan Cafer Yıldırım, dualarla son yolculuğuna uğurlandı. Dedikodulardan bıkarak göreve geldiğinde makam koltuğunu değiştiren Yıldırım da, kendisinden önceki başkanlarla aynı kaderi paylaşmaktan kurtulamadı.

Koltuğun Değişmesi De Başkan Ölümlerini Durdurmadı

Acarlar Belde Belediyesi’nin AK Parti’li Belediye Başkanı Cafer Yıldırım (57), dün öğleden sonra bir zabıta görevlisiyle tartışmasının ardından geçirdiği kalp krizi sonucu hastaneye kaldırılmış ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. Yıldırım’ın Aydın Devlet Hastanesi morgundan sabah saatlerinde alınan cenazesi sabah saatlerinde Acarlar beldesindeki evine getirildi. Daha sonra büyük bir kalabalık eşliğinde belediye meydanına getirilen Yıldırım için burada tören düzenlendi. Cenazenin belediye meydana gelişi ve çıkarılışı sırasında vatandaş tabutun üzerine karanfiller attı.

 
Yıldırım’ın cenaze törenine Vali Erol Ayyıldız, TBMM İdare Amiri ve MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, AK Parti Aydın Milletvekilleri Mehmet Erdem, Gültekin Kılınç ve Semiha Öyüş, Sultanhisar Belediye Başkanı Ertegün Ünal, AK Parti İl Başkanı Sadık Atay, MHP İl Başkanı Fevzi Köse, belediye başkanları ve binlerce vatandaş katıldı.
 
Büyük üzüntü yaşayan aile fertlerinin yanına kadar gelerek başsağlığı dileyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Yıldırım’ın ailesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın taziye mesajını iletti. Tabuta sarılan Yıldırım’ın kızı, “Baba, böylemi olacaktı. Bu sana yakışmadı” diyerek gözyaşı döktü. Tabutu sarılıp öperken fenalık geçiren Yıldırım’ın eşi Hanife Yıldırım, yanındakilerin yardımıyla ayakta durabildi. “Ciğerim yanıyor” diye feryat eden acılı kadın, Cenaze Namazı’nın kılınması için güçlükle tabutun başından uzaklaştırılabildi.
 
Aydın Müftü Vekili Salih Akcan’ın kıldırdığı namazın ardından omuzlarda taşınan Yıldırım’ın cenazesi Acarlar Belde Mezarlığı’nda toprağa verildi. Evli ve 4 çocuk babası olan Belediye Başkanı Cafer Yıldırım’ın ani ölüm haberi Acarlar beldesinde büyük üzüntüye neden oldu.
 
Başkan Yıldırım’ın ani ölüm haberine çok üzüldüklerini belirten AK Parti Aydın Milletvekili Gültekin Kılıç, “Üç değerli belediye başkanımızı 2 yıl gibi kısa bir sürenin içinde kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Üçü de bir birinden güzel insanlardı. Kısa da olsa görev sürüleri içerisinde güzel hizmetlere imza atmışlardı. Ben kendilerine Allah’tan rahmet ve ailelerine sabır diliyorum” dedi.
 
KOLTUĞUN ESKİSİ DE YENİSİ DE CAN ALDI
 
Acarlar’ın başkan ölümleriyle gündeme gelmesinin üzücü olduğunu belirten Başkan Vekili Sezai Özkaya, “Koltuğun yenisini aldık, bu koltukta da arkadaşımız vefat etti. Bu demek değildir ki; koltuk geldi, can aldı. İnsanların ömrünü Allah verir, Allah alır. Bu koltuğu Adnan Bey’in ölümünden sonra rahmetli Cafer Yıldırım başkanımız almıştı. Giden koltukta bir başkanımızı öldürdü, yeni aldığımız da öldürdü. Demek ki arkadaşlarımızın ölümleri buraya nasipmiş. Bunu koltuğa bağlamak bize yakışmaz. Biz 1800’lü yıllarda değil 2000’li yıllarda yaşıyoruz. Çağımız değişti ve Allah’a inanan insanlarız” dedi.
 
DEDİKODULARDAN BIKIP KOLTUĞU DEĞİŞTİRMİŞTİ
 
Görevi başında hayatını kaybeden üç belediye başkanının ardından göreve seçilen Belediye Başkanı Cafer Yıldırım’ın dedikodulardan bıkıp göreve geldiğinde makam koltuğunu değiştirdiğini anımsatan Özkaya, şunları söyledi: “Her gelen koltukla ilgili bir şeyler söyleyince, gidip yenisini alıp altına koydu. Hem espri olsun hem de yenilik olsun diye bunu yaptı. Zaten önceki koltuk eskimişti.”
 
 
 
“GÖREVDEN KAÇAMAYIZ”
 
Yaşanan üzücü olayların hurafeye dönmesi ve birilerinin görevden kaçması gibi bir şeyin söz konusu olamayacağını kaydeden Özkaya, sözlerini şöyle tamamladı: “Talip olmaması gibi bir durum söz konusu değil. Herkes görevden mi kaçacak? Taşın altına elimizi koymaya hazırız. Ama bizden daha fazla istekliler olursa, görevi onlara bırakırız. Koltuk cansız bir nesnedir. Demirden korkuyorsak, trene binmezdik. Ama aynı koltukta 4 kişinin hayatını kaybetmesi insanların kafasında yer etti. Koltukta değişti ama sonuç yine ölüm oldu. Koltuk değişti, ölüm değişmedi. Bunu bir koltuğa da bağlamanın bir anlamı yok.”
 
BELEDİYE BAŞKANI ÖLÜMLERİ VARDI
 
Acarlar Belde Belediyesi’nde üst üste 3 dönem belediye başkanı seçilen ve Acarlıların sevgilisi haline gelen AK Parti’li Belediye Başkanı Yunus Şentürk de (71) uzun süredir tedavi gördüğü kanser rahatsızlığı nedeniyle 19 Ocak 2012 tarihinde vefat etti. Şentürk’ün ölünün ardından yapılan meclis seçiminde CHP’li Adnan Yıldız başkanlığa seçildi. Görevi başında kalbine yenilen Yıldız, Belediye Başkanlığı görevini ancak 7 ay gibi kısa bir süre yürütebildi.
 
Yıldız’ın ardından 2012 Haziran ayında meclis tarafından vekaleten göreve seçilen CHP’li Celal Kaymak (60), göreve seçildikten 8 gün sonra kalp krizi geçirerek hayatını yaşamını yitirdi. Kaymak’ın ardından 2012 Ekim ayında göreve seçilen AK Parti’li Cafer Yıldırım’ın da hayatını kaybetmesiyle Acarlar beldesi son 2 yıl içerisinde 4’üncü belediye başkanını da kaybetmiş oldu.
 
1994 yılında da Acarlar’da belediye başkanı seçilen ANAP’lı Durmuş Ali Akcan (57), göreve başladıktan 1 hafta sonra kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti. Acarlar’ın bağlı olduğunu İncirliova’nın CHP’li Belediye Başkanı Yahya Ümit Orbay da, görevine devam ederken rahatsızlanarak vefat etmişti.
Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER