Kocaoğlu Hükümeti Topa Tuttu

SODEM (Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği) buluşması Karşıyaka Nikah Sarayı’nda gerçekleşti. Toplantıya Türkiye genelinde il, ilçe ve beldelerden toplam 60 belediye başkanı katıldı.

Karşıyaka’da gerçekleşen SODEM (Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği) buluşmasına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu yaptığı açıklamalarla damga vurdu. İktidarın politikalarını eleştiren Kocaoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti’nin gayrimenkullerini satıyorlar. Nerede rant varsa satıyorlar. Bütün sistem bunun üstüne kurulmuş’’ diye konuştu.

Hükümetin sıkıntı yaratmasına rağmen tarımı kalkındırdıklarını ifade eden Kocaoğlu, “Kırsalda açık ara CHP olarak bir numarayız. Bayındır’da CHP 1950’den beri ikinci parti bile olamamış. 2009 seçiminde CHP, AKP’ye çok az oy farkıyla kaybetti. 4 bin oy aldı iki parti… Büyükşehir ikisinin toplamından fazla oy aldı. Yaptığımız yatırımlarla bunu sağladık. Kırsaldan oy alıyoruz. CHP’nin de belediyelerinde bu politikaları izlemesi gerek. Denendi test edildi onaylandı” dedi.

Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) üyesi belediyeler, Karşıyaka Belediyesi ev sahipliğinde bir araya geldi. 60 üzerinde belediye başkanının bir araya geldiği buluşma Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’ın açılış konuşmasıyla başladı. Karşıyaka Belediye Başkanı Durak, 5216 ve 5393 sayılı yasaların ‘garabet’ olduğunu, bu sebeple demokratik ve katılımcı yerel yönetimlerden söz etmenin mümkün olmadığını söyledi.

SODEM’in Başkanı İstanbul Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, SODEM’in iki ana temel hedefle kurulduğunu belirterek, “ İlki Genel seçimleri alabilmek için yerelde güçlü olmanız lazım. Bunu geliştirmek için kendi içimizde özümsetmek için bir araya geldik. İkincisi ise Avrupa’daki sosyalistler CHP’yi faşist bir parti olarak algılıyordu. Çok ağrımıza gidiyordu. CHP’yi Avrupa’ya anlatan bir yapı yoktu. Bizi başka örgütler anlatıyor. Hocanın örgütleri… AKP’nin örgütleri CHP’yi anlatıyor. En doğru şey bizim kendimizi ifade edecek bir sivil örgütlenmeyi oluşturmamızdı. Biz bunu oluşturduk.3 yıldır Türkiye’deki insan hakları ihlalini, yargının durumunu, belediyelere yapılan baskıyı anlattık” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2013, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER