Kocadon'dan Bitez'de Sahil İşgali Tepkisi

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde, turizmcilerle toplantı yapan CHP’li Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, sahillerde otel ve restoran işgallerine dikkat çekti. Masa, sandalye, şezlong benzeri malzemelerle plajlarda atılacak adım kalmadığını belirten Kocadon, "Plajlarımızı otelcimiz, restorancımız belli saatlerde kullansın. Plajlar insanların denize gireceği yerdir. Bundan sonra Bitez Mahallesi için alınması gereken radikal kararlar her ne olacaksa, alacağız" dedi.

Kocadon'dan Bitez'de Sahil İşgali Tepkisi
 
Bitez Kafeterya’da ilçedeki turizmciler ile bir araya gelen CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, sahil işgallerine dikkat çekti. Toplantıya Meclis üyeleri Cafer Doğan, Mehmet Durmaz ile Bitez Turizm İşletmeler Derneği (BİDER) üyelerininde aralarında bulunduğu turizmciler katıldı. Bitez’in birçok turizm destinasyonu arasında örnek gösterildiğini belirten Kocadon, "Buraya Bitez’in sorunlarını çözmek için geldik ama şunu da hiçbir zaman unutmamak gerek. Amacımız, her zaman üzüm yemek ve birlik beraberlik içinde, şu güzel Bitez’imiz için daha fazla ne yapabiliriz, diye fikirler üretmek. Hedefimiz hep bu olacak. Tabii ki dertler sıkıntılar hiç bitmiyor. Yaz sezonunda Bodrum Yarımadası’nın her yerinde, plajlarla ilgili sıkıntılarımız hep aynı. Bitez’e gelip baktığımızda sessizliğiyle ve halka açık plajıyla meşhur olmuş bir yer. Keza Ortakent’te öyle. Bunları da korumamız lazım. O yüzden bu durumu dengeleyerek ortak kararlar alalım" dedi.
 
Plajların kullanımının önemine de değinen Kocadon, "Plajlarımızı otelcimiz, restorancımız belli saatlerde kullansın. Bitez’e gelen sakin ve sessizce dinlenip tatil yapan insanlar bu plajda rahatlıkya yüzebilsin, denize girebilsin. Bodrum ne kaybediyorsa fazla açgözlülükten kaybediyor. Kaldırımlarda sahillerde, plajlarda belediyelerin ön gördüğü ve yasal çerçevenin dışına çıkarak daha fazla masa, daha fazla şezlong atarak hem kamunun malına tecavüz hem de plajlarda bırakın güneşlenmeyi adım atacak yer kalmıyor. Bu da turizm açısından olumsuz görüntülerin yaşanmasına neden oluyor. Plajlar insanların denize gireceği yerdir. Restoran masalarını atarak yemek yenilenecek yer bırakmıyorlar. Şezlonglar ise sahilde denizin içine kadar sıralanıyor. Gönül rahatlığıyla plajda yürüyüş yapmak isteyen turist, atlaya zıplaya nasıl yürüyecek tüm bunları düşünüp, bir düzene koymak zorundayız. Bundan sonra Bitez Mahallesi için alınması gereken radikal kararlar her ne olacaksa, alacağız" diye konuştu.
 
Mehmet kocadon, meclis üyeleri ve turizmciler toplantının ardından Bitez Plajı’nda inceleme yapıp, olumsuzlukları not aldı.
Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2014, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER