Kobani'ye Kesk'ten Ve Disk'ten Destek

İzmir'de, hem IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırılarını hem de ülke genelinde tepkiler sırasında meydana gelen olayları protesto etmek için iki günlük iş bırakan KESK’e bağlı sendikalara, DİSK’ten de destek geldi.

Kobani'ye Kesk'ten Ve Disk'ten Destek
Konak Meydanı’nda toplanan KESK’e bağlı sendikaların üyesi yaklaşık 500 kişi, Kobani’ye yönelik IŞİD saldırılarını protesto etti. Memurlara, DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun yanı sıra sendika yöneticilerinden ve üyelerinden, ayrıca çeşitli sivil toplum kuruluşlarından da destek geldi. ’Diren Kobani, İzmir seninle’ sloganları atan grup adına KESK dönem sözcüsü Bülent Çuhadar, basın açıklaması yaptı. Çuhadar, "IŞİD denilen çete, Kürt, Türkmen, Ezidi, Arap, Alevi binlerce insanı katlediyor. Binlerce insanı yaşam alanlarından kopartıyor. İnsana yakışır bir yaşam hakkını ellerinden alıyor. Yeni Ortadoğu’yu dizayn etmede ön plana çıkan Irak ve Suriye’de, bugün iş savaş emperyalist güdümlü çete IŞİD tarafından kanlı bir katliama dönüşmüştür. IŞİD, Kobani’de yeni bir soykırıma imza atmaya hazırlanmaktadır. Bugün Kobani’de Kürt halkıyla birlikte, bütün halklar ve bütün insanlık yaşam ve onur mücadelesiyle karşı karşıyadır" dedi.
 
Bülent Çuhadar’ın ardından söz alan DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise daha önce Ezidileri ziyaret ederek onların yaşadıkları katliam hakkında bilgi aldıklarını sonrasında ise Suruç bölgesinde Kobani’deki olayları takip ettiklerini anlattı. Beko, hükümetin politikalarını da eleştirdi. Grup basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER