Kobani'ye Destek İçin Yola Çıktılar

Işid’in saldırısı altındaki Kobani halkına destek vermek isteyen bir grup, bugün Kadıköy’den otobüsle Şanlıurfa’ya gitmek için yola çıktı. HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ’ın da katıldığı uğurlama sırasında bazıları gözyaşı döktü.

Kobani'ye Destek İçin Yola Çıktılar
IŞİD’in Suriye’nin Rojava bölgesindeki Kobani halkına yönelik saldırıları protesto eden ve halka destek vermek için yola çıkan 50 kişilik bir grup, saat 13.00’te Kadıköy eski Salı Pazarı girişinde toplandı. Katılımcılar arasında HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ da vardı. Yüksekdağ yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
 
"Bugün bir yolculuğa çıkmak için bir araya geldik. Bu yolculuk bir özgürlük yolculuğu, insanlık değerleri için direniş yolculuğu, bu yolculuk dayanışmanın ve Rojava’daki o büyük insanlık davasını sahiplenmenin yolculuğudur. Bu yolculuk haramilerin saltanat kuramayacağı iradesini ilan etme yolculuğu. Bugün Kobani’de gerçekleştirilen direnişe sahip çıkmak bütün dünya halklarının, dünya kamuoyunun aslında birinci görevi. Bugün buradaki dayanışmayı bütün dünya kamuoyunun ve insanlık değerlerinden anlayan, anladığını söyleyen bütün kesimlerin göstermesi gerekir. Ancak hayatın siyasetin gerçeklerine baktığımızda bu cevabı göremiyoruz. Çünkü, Rojava’daki bu barbarca saldırıya karşı IŞİD adı verilen bu cinayet şebekesinin saldırılarına karşı direnenler sadece Kürt halkı ve Rojava’da Kürt halkıyla birlikte mücadelesini ortaklaştırmış,diğer halklarımızdan kesimler."
 
ZAFER İŞARETLERİYLE UĞURLANDILAR
 
Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine gitmek istediklerini söyleyen grubun kendilerini bekleyen otobüse yürümesine polis izin vermedi. Polisle grup arasında kısa süren bir gerginlik yaşandı. Anlaşmanın ardından otobüsün kalabalığın olduğu yere gelmesine karar verildi. Otobüsün gelmesinin ardından yolcular sevenleriyle birbirlerine sarılıp vedalaştı. Vedalaşma sırasında gözyaşı dökenler oldu. Yolculuk öncesi bazı gençler hatıra fotoğrafı çekildi. Otobüse binen yolcular geride kalanlar tarafından zafer işaretleriyle uğurlandı.
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2014, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER