'Kobani'den Gelişler Artık Bitti'

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Suruç İlçesi’nin karşısındaki Kobani’den Türkiye’ye gelişlerin sona erdiğini ve bugün itibariyle kapının kapanmamasına rağmen gelen olmadığını söyledi.

'Kobani'den Gelişler Artık Bitti'
Kurban Bayramı’nın ilk günü dolayısıyla Şanlıurfa Valiliği’nde bayramlaşma töreni düzenlendi. Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük’ün ev sahipliğinde gerçekleşen törene katılan AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri Seyit Eyyüpoğlu ile Abdülkerim Gök, Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, ilçe belediye başkanları, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar birbirleriyle bayramlaştı.
 
Törende konuşan Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, IŞİD tehdidindeki Kobani’den gelişlerin sona erdiğini kaydetti. Vali Küçük, Kobani’den Türkiye’ye 180 bin kişilik göç dalgası yaşandığını belirterek, "Bu insanlar, evlerinden, yurtlarından ve yuvalarından ayrıldılar. Türkiye Suriyelilere kucak açtı. Şu an tabi ki onlar evlerinde, memleketlerinde bayram etmeyi çok isterlerdi ama bir tesellimiz var hiç değilse canlarına bir zarar gelmedi. Türkiye, ülkemiz, devletimiz ve milletimiz bu insanlara kucak açtı. Can güvenlikleri en azında yerindedir. Bütün ümidim ve temennim en kısa zamanda memleketlerinde, topraklarında sükunet, barışın hakim olmasıdır. Biz burada yine de bayramı onlarla beraber kutluyoruz ve kutlamaya devam edeceğiz. Şu anda sınırda geliş yok artık. Orada çok şiddetli çatışmalar var. Nüfus olarak bir geliş yok sınırlarda. Kobani’den gelişler artık bitti. Güvenlik kuvvetlerimiz sınır boyunca en etkili bir şekilde tedbirlerini almış durumdadır. Kapı kapanmadı ama şu anda gelişler olmuyor" dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2014, 16:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER