banner9

Klasik Otomobillerle Haliç Turu

GEçen onca yıla, yapılan binlerce kilometreye rağmen ışıl ışıl görüntüsüyle günümüz otomobillerini kıskandıracak güzellikteki klasik otomobiller Haliç’te görücüye çıktı.

Klasik Otomobillerle Haliç Turu
Tarihe tanıklık etmiş, bir döneme damgasını vurmuş birbirinden renkli klasik otomobiller, Haliç kıyısında bulunan Rahmi M. Koç Müzesi’nde meraklıları ile buluştu. İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği (İKOD) ve Beko işbirliğiyle gerçekleşen etkinlikte 1940’lı yıllardan 1970’li yıllara kadar Chevrolet, Ford, Cadillac, Buick, Plymouth, Dodge gibi markaların yer aldığı 50 araç sergilendi. Gıcır gıcır görüntüsüne rağmen, sergideki en yaşlı araç 1951 model bir Chevrolet oldu.
 
NOSTALJİK HALİÇ TURU
 
Klasik otomobil sahipleri ve meraklılarını bir araya getiren İKOD’un 7’inci yılının kutlandığı etkinlikte otomobiller ilgi odağı oldu. Klasik otomobil sevdalıları araçları dikkatle incelerken, araçlarla bol bol fotoğraf çektirdi. Sergilenen otomobiller daha sonra İstanbul trafiğine çıkarak, çevredekilerin şaşkın bakışları arasında Haliç turu attı.
 
“KİMİ ZAMAN AYHAN IŞIK KİMİ ZAMAN GÖKSEL ARSOY OLUYORSUNUZ”
 
Etkinliği düzenleyen İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği başkanı Serkan Okay, bir döneme damgasını vurmuş klasik araçları geleceğe taşımak misyonu ile hareket ettiklerini ifade etti. Araçları geleceğe taşırken bakımlarını ihmal etmediklerini belirten Okay, “Araçları geleceğe ulaştırırken aynı zamanda yaşıyoruz. Hem kullanıyoruz hem bakımlarını yaptırıyoruz. Direksiyona geçtiğiniz zaman bazen Ayhan Işık oluyorsunuz bazen Göksel Arsoy oluyorsunuz” ifadelerini kullandı.
 
Sergide 1961 model Chevrolet Corvette aracı görücüye çıkan bir araç sahibi, aracın düzenli olarak bakımını yaptığını, bu araçların trafikte olmalarının bile bir mucize olduğunu söyledi. Aracı ile 6 ayda bir trafiğe çıkabildiğini, kullanmadığı zaman araçta sorunlar oluştuğunu belirten araç sahibi, “Türkiye’de bu araçların tamirlerini yapan çok güzel ustalar var. Ancak bir çok parçasını ABD’den getirdim. Araca zaman ayırarak düzenli olarak bakımını temizliğini yapıyorum” dedi.
 
ARAÇLARA ÇOCUKLARIN İLGİSİ DE YOĞUNDU
 
Klasik otomobillere çocuklar da büyük ilgi gösterdi. Mavi renk bir Ford’la yakından ilgilenen bir çocuk, aracı rengi ve far gibi aksamlarından dolayı beğendiğini söyledi. Rahmi M. Koç Müzesi yakınlarında oturduğunu söyleyen bir genç ise arabaların dikkat çekici olduğunu vurgulayarak, “Arabalar süper. İstanbul trafiğinde Mecidiyeköy’e gitmek bile zor olur, herkes bakar” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2016, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER