Kızılay Türkmenlere Yardımları Arttırdı

Bombalı saldırılar nedeniyle zor günler geçiren Bayırbucak Türkmenlerine daha fazla yardım için karar alan Türk Kızılayı, sınır üstü noktasından insani yardım malzemesi sevkiyatını hızlandırdı. Çeşitli gıda malzemeleri başta olmak üzere, kadın ve çocuklar için de malzeme sevkiyatı gerçekleştiren Kızılay, barınma çadırları ve kışlık kıyafet yardımında da bulundu.

Saldırılar nedeniyle binlerce Bayırbucak Türkmeni evlerini terk ederek Hatay’ın Yayladağı sınırına yakın yerlere sığındı. Binlercesi ise evlerinde, bombaların gölgesinde yaşam mücadelesi veriyor. Bölgedeki gelişmeleri yakından takip eden ve hemen her gün bölgeye insani yardım malzemesi sevk eden Türk Kızılayı, son yaşananlardan sonra yardımlarını artırdı. Sınır üstünden bölgeye gıda, çadır, kışlık kıyafet, temiz su, kadın ve çocuk ihtiyaç malzemesi sevkiyatı yapıldı.
 
Barınma sorununu gidermek için ilk etapta 605 adet çadırı Bayırbucak Türkmenlerine teslim eden Türk Kızılayı, 11 bin 950 adet battaniye, bin 415 adet yatak, 26 bin 300 adet konserve gıda, 30 bin adet ekmek, 11 bin 375 parça kışlık kıyafet, çocuklar için süt, biberon, bisküvi ve bez yardımında bulundu. Türk Kızılayı, kadın ihtiyaç malzemelerinin sevkiyatını da gerçekleştirdi. Sınır hattına kaçan Türkmenlere kumanya yardımı da yapan Kızılay, temiz içme suyu da sevk etti.
 
Evlerini terk etmek zorunda kalan Bayırbucak Türkmenlerinin yoğun olarak geldiği Hatay Yayladağı sınır bölgesinde sürekli uzman ekip bulunduran Türk Kızılayı, Türkmen liderlerle koordineli olarak yardım çalışmasını gerçekleştiriyor.
 
YARDIM SEFERBERLİĞİ BAŞLATILACAK
 
Türkmenlere karşı gerçekleşen saldırılar ve yardımlar hakkında bilgi veren Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, "Biz neredeyse 5 yıldır süren savaşta mağdur olan tüm kesimlere Türk halkının merhamet elini uzattık. Şu an saldırıların hedefi halinde olan Türkmen kardeşlerimizi de yalnız bırakmamız söz konusu olamaz. 5 yıldır her gün gönderdiğimiz yardımların ötesinde haftaya çok büyük bir yardım seferberliğini başlatacağız" diye konuştu.
 
Türk Kızılayı’nın başta Türkmenler olmak üzere sınırdan 5 yıl içinde geçirdiği insani yardım malzemelerinin toplam tutarının 1 milyar lirayı geçtiğine dikkat çeken Akar, "Hicaz yolunu korumak için ecdadımızın Suriye’ye yerleştirdiği Türkmen kardeşlerimiz bugün çok zor durumdadır. Biz Türk Kızılayı olarak sınırın sıfır noktasına binlerce kişi için çadır geçirdik. Battaniye ve gıda malzemeleri gönderdik ama sorun o kadar büyük ki bu yardımları katlayarak artırmamız gerekiyor. Suriye’de çeşitli nedenlerle zulme uğrayan ve evini terk eden Arap, Türkmen, Ezidi, Kürt, Hıristiyan, Ermeni milyonlarca kişiye bugüne kadar yardım ettik. Hiçbir şekilde dil, din, ırk ayrımı yapmadık. Bundan sonra da yapmayacağız ama gün Türkmen kardeşlerimizle dayanışma günüdür. Onlar doğdukları topraklarda sonsuza kadar yaşamalılar. Bunu teminen elimizden ne geliyorsa sonuna kadar yapacağız. Hiçbir şekilde Bayır Bucak Türkmenlerini yalnız bırakmayacağız. Bu bağlamda, saldırıyı gerçekleştirenlere de bir çağrı yapmak istiyorum. Yapılan zulümdür, bir halka yönelik yok etme girişimidir. Biran önce saldırıların durmasını istiyoruz" dedi.
 
Akar, yardımda bulunmak isteyen kişi ve kurumların ise Kızılay’ın internet sitesi üzerinden ve tüm bankalardaki bağış hesaplarından yardım edebileceklerine dikkat çekti. Akar, 2868’e Suriye yazarak kısa mesaj atılması halinde bu bağışların da Türkmenler için kullanılacağını hatırlattı.
Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER