Kışanak'tan Açıklama

Adana’da Kürtçe yayımlanan Azadiya Welat gazetesini dağıtan Kadri Bağdu’nun öldürülmesi nedeniyle Diyarbakır’da düzenlenen protestoya katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı DBP’li Gültan Kışanak, "Basının özgür olmadığı bir ülkede hiçbir özgürlükten bahsedilemez, bunu çok iyi biliyoruz. O nedenle bir ülkede karanlık bir dönem başlayacaksa önce basın emekçileri ve özgür basın kalemleri hedef alınır ve karanlık dönem bunun üzerinde kendisini yaşatır" dedi.

Kışanak'tan Açıklama
Adana’da 2 gün önce uğradığı silahlı saldırı sonucu Azadiya Welat Gazetesi çalışanı Kadri Bağdu’nun öldürülmesi Diyarbakır’da Özgür Gazeteciler Cemiyeti, kentteki sivil toplum örgütleri tarafından protesto edildi. Protestoya katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, basın özgürlüğünün herkesin özgürlüğü olduğunu, halkın hakkına yönelik bir saldırı yapıldığını belirterek, şöyle dedi:
 
"Adana’da sıkılan kurşunlar, bizim en temel hakkımıza sıkılmış kurşunlardır. Basının özgür olmadığı bir ülkede hiç bir özgürlükten bahsedilemez. Bir ülkede karanlık dönem başlayacaksa önce basın emekçileri ve özgür basın kalemleri hedef alınır ve karanlık dönem bunun üzerinde kendisini yaşatır. Bu tetiği çekenler gerçeği katletmeyi, gerçeği öğrenme hakkımızı ortadan kaldırmayı ve bu ülkenin karanlığa teslim olmasını istiyorlar. O nedenle bugün hepimiz buradayız ve böyle bir sürecin gelişmesine izin vermeyeceğini ifade ediyoruz. Özgür basın geleneği bize şimdiye kadar hiç bir baskıya boyun eğmediğini gösterdi, boyun eğmeyeceğinin işaretini verdi. Hepimiz bu ülkede ne olup bitiğini, Bingöl’deki olayın bir infaz olup- olmadığını, Kobani’de sınırda nöbet tutan insanlara niye saldırıldığını, ne yapılmak istendiğini IŞİD çetelerinin nerede nasıl cirit attığını öğrenmek istiyoruz. Nerede yolsuzluk, hırsızlık yapıldığını öğrenmek istiyoruz. Özgür basına ihtiyacımız var."
 
Azadiya Welat Gazetesi Genel Yayın yönetmeni Çetin Altun de, Türkiye’de bir aydınlık yüzün daha bildik karanlık eller tarafından katledildiğini söyledi. Bir süre önce Diyarbakır’da arkadaşları Bişar Durgut’un çetelerin saldırısına uğradığını ve ağır yaralandığını söyleyen Altun, "Bunlar planlı ve organizeli saldırılardır. Bunun arkasında çeteleri, karanlık güçleri cesaretlendiren tavrı ile AKP hükümeti bulunmaktadır. Bize geri adım attırmayacaksınız" diye konuştu.
 
Protestoya katılanlar daha sonra sokaklarda Azadiya Welat gazetesi dağıtırken, Kışanak ile sivil toplum örgütü üyeleri Azadiya Welat Gazetesi bürosunu ziyaret etti.
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER