Kış Lastiği Denetimi Başladı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçların kış lastiği takma zorunluluğunun başlamasının ardından Atatürk Havalimanı Caddesi’nde uygulama yaptı. Kış lastiği takmayan sürücüler uyarıldı. Önümüzdeki günlerde ise kış lastiği takmayan sürücülere 519 TL ceza kesileceği belirtildi.

Kış Lastiği Denetimi Başladı
Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Saat 13.00 sıralarında Atatürk Havalimanı Caddesi’nde kış lastiği uygulaması yaptı. TIR, kamyon, otobüs ve taksiler trafik polisleri tarafından durduruldu. Araçların kış lastikleri kontrol edildi. Lastiklerin diş derinliklerine bakıldı. Kış lastiği takmayan sürücüler polisler tarafından uyarıldı. Önümüzdeki günlerde ise kış lastiği takmayan sürücülere 519 TL ceza kesileceği belirtildi.
 
Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Metin Alper, kış lastiği takmayan sürücüleri uyararak, şunları söyledi:
 
“8 Kasım 2012 tarihinde Ulaştırma Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre kış lastiği takma zorunluluğu bugün itibariyle başladı. Hedefimiz zorlu geçecek kış şartlarında özellikle yolcu taşımacılığı yapan araçlarda ve yük taşıyan kamyonlar ile ticari taksilerin kış lastikleri denetimini yapacağız. Kış lastiği takan sürücülerimizi tebrik ediyor, takmayan sürücülerimizi ise uyararak en kısa zamanda takmalarını diliyoruz. Bu arada 519 lira idari para cezası var. Bunu da uygulamaya başlayacağız. Neden kış lastiği zorunlu derseniz hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü zaman durma mesafesinde büyük zorlanmalar oluyor fakat kış lastiklerinde ve çivili lastiklerde daha güvenli sürüş ve duruş mesafesi sağlanıyor.  İnsan hayatının her şeyden önemli olduğunu düşünürsek özellikle servis sürücüleri ve yük taşıyan sürücülerimizin kış lastiği takmasını öneriyoruz.”
 
 Metin Alper, "Kış lastiği takmayan sürücülere birinci defasında idari yaptırım cezası uygulandıktan sonra en yakın yerleşim birimine gönderip orada aracının lastiğini değiştirmesi uygulamasını yapıyoruz. İkinci defa olması halinde araç bağlanacak. Nasıl muayenesi olmayan araçlara bir sefere mahsus izin veriliyorsa, bunlara da süreli bir izin verilecek” şeklinde konuştu.
 
HUSUSİ ARAÇLARA DA GEREKLİ GÖRÜLÜRSE KIŞ LASTİĞİ TAKILACAK
 
Metin Alper, hususi araçlarında gerek görülmesi halinde valiliğin alacağı bir kararla kış lastiği takma zorunluluğu gerekebileceğine değinerek, “Bugün itibariyle başlayan 1 Nisan 2015’e kadar devam edecek 4 aylık periyotta sadece ticari araçlar için geçerli özel araçlar için şimdilik böyle bir zorunluluk olmamakla birlikte isteyen sürücülerin takmasını tavsiye ediyorum. Hava şartlarının zorlu olması halinde valiliğin alacağı bir genelgeye istinaden özel araçlarda da istenebilecektir. Genelgeye göre aracın bütün lastiklerinin değişmesi gerekecek ve 4 milimetre ölçümleri yapılacak” dedi.
Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2014, 15:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER