Kırıkkale de Özgecan Eylemi

Kırıkkale de öğrenci ve aileleri, Mersin’in Tarsus İlçesi’nde Özgecan Aslan’ın hunharca öldürülmesini protesto etti.

Kırıkkale de Özgecan Eylemi
 
Kırıkkale Sevgi Anneleri Derneği tarafından düzenlenen ‘Özgecaneylemi Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlendi. Özgecan Aslan ve öldürülen kadınlar için okunan dua ardından konuşan Kırıkkale Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi Remzi Doğan, üniversite öğrencisi Özgecan’ın vahşice katledilmesini kınadıklarını söyledi. İslam dininde kadın ve erkeğin eşit haklara sahip olduğuna dikkati çeken Doğan şunları söyledi:
 
"Peygamberimiz veda hutbesinde ‘Kadınlarınızın hakkınızı gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah’ın emaneti olarak aldınız. Onların namusunu kendinize Allah’ın emriyle helal kıldı’ dememiş midir? Daha bu zulüm nedendir? Kim kadınlara şiddet ederse o da şiddet bulmalıdır. Bir Müslüman bu fani dünyada ancak şerefi ve namusu için yaşar. Biz bu katiller için nasıl ‘Müslüman’ tabirini kullanabiliriz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk şuan hayatta olsa, Türk kadınının çantasında biber gazı taşıdığı nasıl izah edilecektir. Türk olduğunu iddia edenler nasıl olurda 20 yaşında gencecik bir Anadolu kızının nasıl canına kastedebilir. Özgecan namusunu korumuş ve şerefli bir şekilde can vermiştir. Bu olayın failleri için derhal idam cezası geri getirilmeli ve bu caniler derhal asılmalıdır. Bu menfur olayı şiddetle kınıyoruz, Özgecan’ın ailesine ve tüm Türkiye’nin başı sağ olsun."
 
Özgecan için duaların okunduğu protesto eyleminde Kırıkkale Üniversite öğrencisi Sibel Boyunduruk katillerin en ağır cezanın verilmesini hatta idam edilmesini istedi.
Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2015, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER