Kırcaali'de Kilise Ziyaret Etti

Bulgaristan’ın Kırcaali kentinde dün papazla birlikte aşure dağıtan Bursa’nın merkez Osmangazi İlçesi Belediye Başkanı Ak Partili Mustafa Dündar, Sveti Georgi Kilisesi’ni gezdi.

Kırcaali'de Kilise Ziyaret Etti
Kırcaali Hıristiyan Cemaati Başkanı Papaz Petır Garena tarafından karşılanan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, kilise hakkında bilgiler aldı. Papaz Petır Garena, her yıl Bulgaristan’da iftar ve aşure dağıtımı etkinlikleri düzenleyerek, farklı din ve milletten insanları birbirlerine daha fazla bağlanmasını sağladığı için Başkan Dündar’a teşekkür etti. Bu etkinliklerin bölge halkı için çok önemli olduğunu söyleyen Garena, “Gerek aşure dağıtımı, gerekse iftar yemekleriyle Kırcaali ve çevre kasabalarda düzenlenen etkinlikleri bizler de olumlu buluyoruz. Bu etkinliklerin her sene düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi çok önemli. Geleneksel hale gelen bu etkinlikler, bölge insanının birlik, beraberlik ve dayanışma duygularının gelişmesinde önemli katkı sağlıyor” diye konuştu.
 
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ise, “Kırcaali ve çevre kasabalarda 11 yıldır iftar ve aşure dağıtımı etkinlikleri düzenliyoruz. Her yıl Bulgaristan’ı 2 kez ziyaret ediyoruz. Bu ziyaretlerimiz ve düzenlediğimiz aşure ile iftar programlarımız, daha uzun yıllar devam edecek. Birlik ve beraberlik anlamında bu etkinlikler çok önemli” diye konuştu.
 
Ziyaret sonunda Papaz Petır Garena, Başkan Dündar’a Kazan Bulgar Türklerinin yöresel aksesuarlarından olan tespih hediye etti. Başkan Dündar ise Petır Garena’ya özel olarak yaptırılan Bursa çakısı ve havlu hediye etti.
Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER