Kilis Katmeri Tescillendi

Kilis’in ünlü katmeri Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edildi.

Kilis Katmeri Tescillendi
 
Kilis katmerinin tescillenmesi nedeniyle düzenlenen tanıtım toplantısına Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, İl Jandarma Komutanı Albay Necmi İnce, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu, Baklavacılar ve Kadayıfçılar Odası Başkanı Mehmet Temur, daire amir ve müdürleri ile davetliler katıldı. Baklavacılar ve Kadayıfçılar Odası Başkanı Mehmet Temur, Kilis katmerinin Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu ise Kilis katmerinin coğrafi işaret tescil sürecinden bahsederek, "Valimizin talimatı ile yaptığımız çalışma sonucu katmerimiz Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edildi. Böylece Kilis katmerinin Kilis’in olduğu tescillenmiştir. Diğer yörelerdeki katmerler ile Kilis katmeri arasında büyük fark vardır" dedi.
 
Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, katmerinin tescil edilmesinin önemli olduğunu belirterek, "Kilis’in sadece katmeri yok. Kilis karası diye tabir edilen siyah üzümü var. Yöresel yemekleri var. En az tescili yapılacak 70 ürünü var. Kilis Belediyesi olarak bu ürünlerin tescil edilmesi için ne gerekiyorsa bütün desteği vermeye hazırız" diye konuştu.
 
Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Kilis katmerinin dünyada benzeri olmadığını ifade ederek, "Katmer birçok ilde var ama hiç biri Kilis katmeri gibi değil. Daha birçok yöresel ürünümüz var. Bundan sonra Kilis tavası olmak üzere birçok ürünün tescilini yaptırmak gerekiyor. Katmeri sadece Kilisli ustalar yapmasını bilir. Çünkü yöreye özgü kaymaktan yapılıyor. Unu farklı, fıstığı farklı, bunu herkes kabul ediyor. Katmer deyince akla Kilis gelir" şeklinde konuştu.
 
Yapılan konuşmalardan sonra Kilis katmerinin tescili sırasında katkı ve destek verenlere plaket verildi ve hep birlikte katmer yenildi.
Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2015, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER