Kılıçdaroğlu'nun İşsizlik Eleştirisine Tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün Meclis’te bütçe görüşmeleri esnasında yanında getirdiği bir haber kupürünü göstererek, "6 ayda 9 bin kişi iş istiyor" diyerek işsizlik üzerinden hükümete yüklendi. Gazete kupüründe iş başvurularının bulunduğu dosyalar önünde fotoğrafı bulunan Ordu’nun Altınordu İlçe Belediye Başkanı AK Partili Engin Tekintaş, "6 ayda 9 bin iş başvurusu doğrudur. Şu ana kadar yaklaşık 296 kişi bizde işe başladı. 70’e yakın kişi de dışarıda işe yerleşti&

Kılıçdaroğlu'nun İşsizlik Eleştirisine Tepki
Ordu’nun Büyükşehir olması ile birlikte merkez ilçede yeni kurulan Altınordu Belediyesi Başkanı Engin Tekintaş daha önce 6 ayda yaklaşık 9 bin iş başvurusu aldıklarını açıkladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başkan Tekintaş’ın iş başvurularının bulunduğu dosya önünde çekilen fotoğraflı haber kupürünü dün TBMM’de göstererek hükümeti eleştirdi.
 
KILIÇDAROĞLU MECLİS’TE FOTOĞRAFLA ELEŞTİRDİ
 
Altınordu Belediyesi’ne 6 ayda 9 bin iş başvurusu yapıldığını hatırlatarak haber kupürünü gösteren Kılıçdaroğlu, "Bu Belediye Başkanı Adalet ve Kalkınma Partili bir belediye başkanı. Önündeki dosyalarda kendine iş için başvuranların dosyaları. Özellikle ikdidar kanadından birisini getirdik ki CHP’li olsa diyeceksiniz ki, ’CHP’liler hep muhalefet ediyor’ diye. Ben değil Adalet ve Kalkınma Partisi’nden bir belediye başkanı kendisine yapılan başvurular dolayısıyla dosyaları görüyorsunuz. Rakam ne biliyor musunuz arkadaşlar 6 ayda 9 bin kişi iş istiyor. Niye işsizlik bu noktada. Yüzde 10’u aştı işsizlik. Genç işsizlik yüzde 20’lerde. Üniversite mezunlarında yüzde 20-25’lerde. Niye işsizlik var" diyerek hükümeti eleştirdi.
 
Ordu’nun 186 bin 97 nüfuslu Altınordu İlçesi’nde, belediyeye işe girmek için 6 ayda 9 bin başvuru aldıklarını daha önceden açıkladığını hatırlatan Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na eleştiriler için tepki gösterdi.
 
ORDU’DA İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 5.4 İLE 6 ARASINDA
 
Resmi kayıtlara göre Ordu’da işsizlik oranının yüzde 5.4 ile 6 arasında olduğunu, 6 ayda aldıkları 9 bin iş başvurusundan 296 kişiyi belediyede işe aldıklarını, 70 kişinin özel sektörde işe yerleştirildiğini söyledi. İş başvurusu yapanların çoğunun işi olduğunu daha önceden de açıkladığını belirten Başkan Tekintaş, "Ben bu beyanı bulunduğumuz başkanlık makamında yaklaşık 9 bin iş başvurusu olduğunu dosyalar içinde yaptım doğrudur. Bunun yüzde 70’e yakın başka yerlerde çalışan, başka kurumlarda görev yapan arkadaşlarımızın olduğunu tespit ediyoruz. Biz buna işsiz gözüyle bakmıyoruz. Haber yapılırken baştan da söylemiştim ’başvurular var ama bir çoğunun işi var.’ Dolayısıyla biz bu başvuruları almazsak bir yerel yönetici olarak görevimizi yapmadığımız noktasında da bir eleştiri alıyoruz. Biz bunu sağlamaya çalışmıştık. Biz İŞKUR değiliz bunu baştan da söyledik, yine söylüyoruz. Ordu ilimiz özellikle Türkiye’de işsizliğin en az resmi oranda gözüktüğü illerden biri. İşini beğenmeyen daha iyi iş arayan elbette olacak. Biz bu süreci belli bir sistemle yönettiğimizi, İŞKUR’la paylaştığımızı bu çerçevede yürüttüğümüzü ifade etmek istiyoruz" dedi.
 
Tekintaş sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Vasfına uygun iş arayanların sayısı ayrıştırıldığı zaman vasıfsız pek çok kişinin iş aradığını görüyoruz. Vasıfsız kardeşlerimizin bu manada her yerde istediği zaman iş bulma imkanı olmadığını unutmamak gerekiyor. Bazen ben teknik eleman arıyorum onu il dışında bulmaya çalışıyorum. Bazen binlercesi bana başvurmuş içerisinden iş bulamadığımız arkadaşlarımız var. Bir şeyi daha ihmal etmeyelim, biz işe göre adam arıyoruz, ama bize başvuranlar adama göre iş istiyor. Bize başvuranlara bakıyoruz İŞKUR belli bir yönlendirme yapmış, çalışabileceği ortamın ne olabileceğini ifade etmiş. Bize yönlendirmiş veya başka kurumlara göndermiş. Ancak bu arkadaşlarımızın zaman zaman iş beğenmediğiyle karşı karşıya kalıyoruz. Ama gerçekten şehrimize geldiklerinde görecekler park ve bahçelerde değişik birimlerde de bayanların çalıştığını görüyoruz. Yeter ki bu hususta vasfı, becerisi olduğunu ifade eden arkadaşımızın zaman zaman iş bulma noktasında sıkıntısı yok. Ama vasıfsız diye tabir ettiğimiz kendine göre iş arayan arkadaşlarımızında bu manada sıkıntılı bir ortam yaşadığını görüyoruz." 
 
Öte yandan Çalışma ve İş Kurumu Ordu İl Müdürlüğü’nde bu yılın Ekim ayı itibariyle kayıtlı 19 bin 348 işsiz olduğu, 3 bin 548 kişinin istihdam edildiği, işsizlik ödeneği alan 3 bin 548 kişiye ise 6 milyon 945 bin TL ödeme yapıldığı, TÜİK’in 2013 yılı verilerine göre işsizlik oranının da yüzde 6.1 olduğu bildirildi.
Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2014, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER