Kılıçdaroğlu'ndan Su Orucu Kampanyasına Destek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Burdur Gölü için 1 milyon kişinin katılması beklenen Göle Yas ve Su Orucu etkinliğini, hazırladığı videoyla desteklediğini açıkladı.

Kılıçdaroğlu'ndan Su Orucu Kampanyasına Destek
Burdur Gölü için 1 milyon kişinin katılması beklenen Göle Yas ve Su Orucu etkinliğine ilişkin Türkiye ve dünyadan destek videoları Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinde paylaşılmaya devam ediyor.
 
Dünyada ’Burduricus’ olarak adlandırılan balık türünün tek yaşam alanı olarak bilinen Burdur Gölü, sondaj ve vahşi sulamayla gölü besleyen akarsuların önüne yapılan göletler ve buharlaşma yüzünden hızla yok oluyor. 4.3 milyar ton toplam su varlığının her yıl 330 milyon tonunu bu nedenlerle kaybeden ve böyle giderse 20 yıl sonra tamamen yok olacağı öngörülen göl için tehlike çanları çalmaya başladı.
 
Burdur Gölü’nün kurtarılması amacıyla gölün kuzeyindeki Karakent Köyü’nde 3 yıl önce hayata geçirilen Lisinia Doğa ve Anti Kanser Projesi kapsamında, Burdur Gölü’ne Hayat Verelim Derneği ve Göle Yas Belgesel Filmi ekibinin desteğiyle 27 Eylül Cumartesi ’Göle Yas ve Su Orucu’ etkinliği düzenlenecek. Dünyanın birçok ülkesinden katılımın da olacağı uluslararası etkinlikte bir gün su orucu ve yas tutulacak.
 
RENKLİ VİDEO GÖRÜNTÜLERİ
 
Burdur Gölü’ne Hayat Verelim Derneği ve Göle Yas Belgesel Filmi Yönetmeni Şafak Türkel ile Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu Öztürk Sarıca’nın başlattığı kampanyaya dünyanın çeşitli ülkelerinden ve Türkiye’den destek yağıyor. Çığ gibi büyüyen kampanyada 27 Eylül günü, etkinlik alanına gelerek veya bulundukları yerlerden destek vererek 1 milyon kişinin Burdur Gölü için su orucu tutması hedefleniyor. Bu kapsamda yüzlerce kişinin katılımıyla hazırlanan renkli video görüntüleri de sosyal medya ağlarında hızla yayılıyor.
 
KILIÇDAROĞLU’NDAN DESTEK ÇAĞRISI
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da hazırladığı videoyla su orucunu desteklediğini açıkladı. Kılıçdaroğlu, “27 Eylül’deki su orucu kampanyasını ben de destekliyorum. Burdur Gölü kurumasın" dedi.
 
Burdur Gölü için su orucuna destek vereceklerini açıklayan isimler arasında Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, film yönetmeni Yüksel Aksu, Türk Halk Müziği sanatçısı Sümer Ezgü, televizyoncu Metin Uca ve sunucu Berna Laçin de bulunuyor.
 
DESTEK VEREN EĞİTİM KURUMLARI
 
İzmir Amerikan Sağlık Koleji, İstanbul Kartal Cevizli Ortaokulu, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri, Aydın Yüksel Yalova Güzel Sanatlar Lisesi, Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri, Kütahya Kadir Adlım Ortaokulu, Newyork Buffalo Üniversitesi ve Buffalo of Stafe College akademisyen ve öğrencileri, İstanbul Teknik Üniversitesi Halk Dansları Topluluğu, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı ve üniversite öğrencileri su orucu etkinliğini desteklediklerini açıklayan eğitim kurumları oldu.
 
DÜNYA ÜLKELERİNDEN ÇAĞRI
 
İngiltere’den Nussaibah Raja, Almanya’dan Eric Schoob, Julia Tiebmar ve Michael Lambotus, İsviçre’den Mattias Rydberg, Fransa’dan Antoinc Goiset, Yeni Zelanda’dan Dane Mckenzie sosyal paylaşım sitelerinde yayınladıkları videolarla bireysel olarak destek çağrısı yaparken, Türkiye’den İstanbul Şaman Dans Tiyatrosu, Ankara Devlet Opera ve Balesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Halk Dansları Topluluğu sanatçıları da etkinliğe destek açıklaması yaptı.
 
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2014, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER