banner51

Kendini Engelli Oğluna Adadı!

Antalya’nın Serik İlçesi’nde emekli sınıf öğretmeni 61 yaşındaki Ali Koyak ve eşinin, bedensel engelli oğullarının eğitimi için verdikleri mücadele görenleri duygulandırıyor. Oğulları 17 yaşındaki Murat Hüsnü Koyak’ı her gün 10 kilometre uzaklıktaki okula götürüp getiren çift, bütün gün okulda bekleyip, teneffüs aralarında da çocuklarının ihtiyaçlarıyla ilgileniyor.

Kendini Engelli Oğluna Adadı!
 
Serik’e bağlı Büyükbelkıs Mahallesi’nde oturan 2 çocuk babası emekli sınıf öğretmeni Ali Koyak ve eşi ev kadını 57 yaşındaki Fahriye Koyak, bedensel engelli çocukları Murat Hüsnü Koyak’ın eğitimi için büyük çaba harcıyor. Koyak çifti, Serik Anadolu Lisesi 10’uncu sınıf öğrencisi Murat Hüsnü Koyak’ı, her gün otomobille 10 kilometre uzaklıktaki okula götürüp getiriyor. Çift çocuklarını tekerlekli sandalyeyle sınıfa bırakırken, gün boyunca okuldan ayrılmıyor. Teneffüs aralarında da Murat’ın ihtiyaçlarını gideren anne- babaya, okul yönetimi de destek veriyor.
 
’ÖLÜNCEYE KADAR DESTEK VERECEĞİM’
 
Diğer oğulları 19 yaşındaki Yasin’in normal olduğunu ve lise 11’inci sınıfta eğitimini sürdürdüğünü belirten Ali Koyak, Murat’ın ise  ’Bowen Sendromu’ nedeniyle doğuştan bedensel engelli olduğunu kaydederek şunları söyledi:
 
"Oğlum çok başarılı bir öğrenci. İlkokul yıllarında olduğu gibi lisede de kendi imkanlarımızla her gün okula getiriyorum. Ders bitimine kadar okulda bekliyorum. Teneffüs aralarında ihtiyaçlarını ben ve eşim karşılıyoruz. Tabi okul yönetimi de elinden gelen desteği bize veriyor. Onu okula getirip götürmekten dolayı bir sıkıntım yok. Biz onun eli ayağıyız. İmkanlarımız dahilinde ona her türlü desteği veriyoruz. Üniversite döneminde de aynı şekilde oğlumuzun yanında olacağız. Ölünceye kadar ona her türlü desteği vereceğim." 
 
TASARIM MÜHENDİSİ OLMAK İSTİYOR
 
Oğlu Anadolu Lisesi’ni kazandığında büyük sevinç yaşadığını anlatan Fahriye Koyak da, "Oğlum çok çalışkan bir öğrenci, doğuştan rahatsızlığı var ama çok başarılı" dedi.
 
Anne ve babasından aldığı destekle eğitimini sürdüren Murat Hüsnü Koyak ise "Anne ve babam, elim ayağım. Bana çok büyük destekleri var. Okula gelip gitmemde sürekli yanımdalar. Her türlü ihtiyacımı karşılıyorlar. En büyük idealim tasarım mühendisi olmak, sosyal ve fen derslerini çok seviyorum" diye konuştu.
 
’DİĞER ÖĞRENCİLERE ÖRNEK OLMALI’
 
Murat Hüsnü Koyak’ın en başarılı öğrencilerden olduğunu aktaran okul müdürü Şerif Ramazan Kaplan, okul yönetimi olarak aileye ve çocuklarına destek vermeye çalıştıklarını anlattı. Anne ve babanın Murat Hüsnü için gösterdiği özverinin önemine işaret eden Kaplan, "Bu özveri ve bu destek, bu tür rahatsızlıkları olan öğrenciler için örnek olmalı" dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER