banner9

'Kendimi Savundum'

Antalya’da Dr. Galip Kahraman Ortaokulu’nun bahçesinde köpeğini gezdirirken tartıştığı okulun hizmetlisi 56 yaşındaki Halit Turan’ı tek yumrukla öldürdüğü iddia edilen ortaokul öğrencisi 14 yaşındaki A.G.B., 12 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmaya başlandı.

'Kendimi Savundum'
 
Antalya’da 26 Mayıs 2015 tarihinde saat 19.30 sıralarında Muratpaşa İlçesi Soğuksu Mahallesi’nde Dr. Galip Kahraman Ortaokulu’nun bahçesinde köpeğini gezdiren başka bir okulda öğrenci A.G.B., okulun hizmetlisi Halit Turan’la tartıştı. Olayın kavgaya dönüşmesi üzerine iddiaya göre A.G.B., Halit Turan’ın yüzüne yumruk attı. Aldığı yumruk darbesiyle yere düşen Turan, yaşamını yitirdi. Olaydan sonra tutuklanan A.G.B. hakkında ’ölüme sebebiyet verecek şekilde kasten yaralamak’ suçundan 8 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
 
Antalya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde gören davanın ilk duruşmasında tutuklu sanık A.G.B., olay günü yaşananları anlattı. 4 arkadaşıyla beraber basket oynamak için okula gittiğini, yanında köpeğinin de bulunduğunu belirten A.G.B., "Okulun hademesi birazdan okulu kapatacaklarını söyleyerek dışarı çıkmamızı istedi. Ben de ’siz çıkarken biz de çıkarız’ diye karşılık verdim. Köpeği bahçedeki bir yere bağladım. Yaklaşık 15 dakika kadar sonra maktul kendi köpeğiyle yanımıza geldi. Benim köpeğimi kastederek ’zarar verir mi’ diye sordu. Ben de ’vermez’ diye karşılık verdim. Bunun üzerine köpeğini köpeğimin yanına getirdi. Köpekler koklaşırken tasmaları birbirine dolandı. Bunun üzerine maktul köpeğime vurmaya başladı. Ben de ’niye vuruyorsun’ diye engellemeye çalıştım" dedi.
 
’BANA VURDU, KENDİMİ KORUDUM’
 
Maktul Halit Turan’ın bunun üzerine köpeği bırakıp kendisine vurduğunu iddia eden A.G.B., ifadesinde şunları söyledi:
 
"Maktul benim enseme yumruk attı. Ben de kendimi korumak amacıyla bir kez yüzüne yumruk attım. Yere düştü. Hareket etmeyince kalbini dinledim. Kalp masajı yaptım. Arkadaşlarıma ambulans çağırmalarını söyledim. Bir süre sonra maktulün oğlu geldi. ’Babama ne yaptınız’ diye üzerime geldi. Arkadaşlarım gitmemi, başımın belaya gireceğini söyledi. Ben de eve gittim. Sonra da polise teslim oldum."
 
SANIK OLAY YERİNDEN KAÇTI
 
Halit Turan’ın oğlu müşteki Mehmet Turan ise olay anında evde ders çalıştığını söyledi. Kapının çalındığını belirten Turan, "Kapıyı açtığımda babamın kavgaya karıştığı ve yerde yattığı söylendi. Olay yerine gittim. Babam yerde yatıyordu. Ağzından, burnundan, gözünden kan gelmişti. ’Kim yaptı’ diye bağırdım. Sanığı gösterdiler ancak olay yerinden kaçtı" diye konuştu.
 
Sanığın birlikte oyun oynadığı arkadaşlarından 14 yaşındaki E.B. ise Halit Turan’ın yanlarına gelerek ’Köpekleri oynatalım mı’ diye sorduğunu, ardından köpeklerin çiftleşmeye başladığını söyledi. Halit Turan’ın köpeğe yumrukla vurmaya başladığını anlatan E.B., "A.G.B. kendisine ’niye vuruyorsun’ diye tepki gösterince tokat attı. A.G.B. de maktulün yüzüne yumruk attı. Önce sendeledi, sonra havada durur gibi bekledi ardından da yere düştü. Biz korktuk. Maktul çiftleşmeye devam eden köpeklere takılarak yere düştü" diye konuştu.
 
Duruşmada, A.G.B.’nin oyun oynadığı diğer tanıklar da A.C.N, S.E.G. ve A.G. de benzer ifadeler verdi.
 
Duruşma, diğer tanıkların dinlenmesi, olay yerindeki kamera kayıtlarının bilirkişi tarafından incelenmesi ve dosyadaki eksiklerin tamamlanması için erteledi.
Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2015, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER